swereg

2 SUPPORT in Sweden AB

559175-8478Aktiebolagreg. 2018

Uthyrning & leasing
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Växjö, Kronobergs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

709 tkr

+454 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

89 tkr

+53 % mot föregående år

Soliditet

68 %

−4,8 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Linnégatan 12, 352 33 Växjö

Postadress

c/o Greger Karlsson, Linnégatan 12, 352 33 Växjö

Verksamhetsbeskrivning

Handel och uthyrning av maskiner och utrustning inom metallbranschen samt tillhörande service och tjänster.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019161 tkr54 tkr50 tkr
2020187 tkr40 tkr50 tkr
2021214 tkr75 tkr52 tkr
2022384 tkr163 tkr126 tkr
2023104 tkr76 tkr294 tkr
2024128 tkr58 tkr179 tkr
2025709 tkr89 tkr249 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 68,4 % – branschmedian 55,8 %

Vinstmarginal 12,6 % – branschmedian 6,1 %

Omsättningstillväxt 453,9 % – branschmedian 0 %

Median för 3322 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning709128104384214187161
Övriga rörelseintäkter–035––––
Rörelseintäkter709128139384214187161
Övriga externa kostnader5896867897153
Av- och nedskrivningar308094949468
Rörelsekostnader619766718410210971
Rörelseresultat9051712001127790
Ränteintäkter och liknande030––––
Räntekostnader och liknande114056373736
Finansiella poster−174−37−37−37−36
Resultat efter finansiella poster895876163754054
Bokslutsdispositioner–0135−69−73−40−54
Resultat före skatt895821194200
Skatt på årets resultat191344190––
Årets resultat704516775200

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar311610310405499593
Anläggningstillgångar311610310405499593
Kundfordringar10528306454––
Kortfristiga fordringar146442435776522132
Kassa och bank2424933828251037680
Omsättningstillgångar170293582860575398212
Summa tillgångar4813545821 170979897806
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat12984762000
Fritt eget kapital19912924476200
Eget kapital249179294126525050
Obeskattade reserver1011011012361679554
Långfristiga skulder––0675675675675
Leverantörsskulder115171111–––
Skatteskulder73763200––
Kortfristiga skulder13174187132857726
Summa eget kapital och skulder4813545821 170979897806

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Föreslagen utdelning (tkr)100–160––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet68,4 %73,2 %64,3 %26,8 %18,9 %13,9 %11,6 %
Kassalikviditet130 %395 %311 %649 %675 %514 %809 %
Rörelsemarginal12,7 %40 %68,7 %52,1 %52,4 %41,4 %55,8 %
Vinstmarginal12,6 %45,3 %73,1 %42,4 %35,1 %21,4 %33,5 %
Omsättningstillväxt453,9 %23,1 %−72,9 %79,4 %14,4 %16,2 %–
Avkastning på eget kapital28 %25,3 %56,9 %59,1 %3,4 %0 %0 %
Omsättning per anställd–––––––
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital70 tkr45 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat70 tkr45 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−45 tkr−167 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning45 tkr167 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–160 tkr
Forandring eget kapital totalt249 tkr179 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat70 tkr45 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–160 tkr
Forandring overavskrivningar–0
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition199 tkr129 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning99 tkr129 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter013 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar311 tkr61 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden348 tkr69 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar38 tkr8 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–0
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop280 tkr69 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar30 tkr8 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–0
Ovriga fordringar kortfristiga42 tkr3 tkr
Ovriga kortfristiga skulder–0
Periodiseringsfonder101 tkr101 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar04 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter9 tkr21 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • 2 SUPPORT in Sweden ABHuvudarbetsställe

    Linnégatan 12, 352 33 Växjö

    Uthyrning & leasing

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559175-8478

Registreringsdatum

18 oktober 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Växjö, Kronobergs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Uthyrning & leasing

  • SNI 77.390 – Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler