swereg

A Björklund Ekonomikonsult AB

559206-8232Aktiebolagreg. 2019

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Gävle, Gävleborgs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

352 tkr

−33 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−50 tkr

−176 % mot föregående år

Soliditet

8 %

−5,1 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Vikingavägen 101, 804 34 Gävle

Postadress

c/o Anders Björklund, Vikingavägen 101, 804 34 Gävle

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultationer inom ekonomiområdet, omfattande redovisningstjänster såsom bokföring, bokslut, ekonomisk rapportering och rådgivning, deklarationer samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020783 tkr13 tkr59 tkr
2021629 tkr5 tkr62 tkr
2022655 tkr9 tkr70 tkr
2023328 tkr14 tkr81 tkr
2024525 tkr66 tkr133 tkr
2025352 tkr−50 tkr83 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 8,1 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal −14,2 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −32,9 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning352525328655629783
Övriga rörelseintäkter0201717–
Rörelseintäkter352526328672646783
Råvaror och förnödenheter––––08
Övriga externa kostnader−17104754986149
Personalkostnader408363217600547613
Rörelsekostnader391467292649633769
Rörelseresultat−395936231314
Ränteintäkter och liknande360–––
Räntekostnader och liknande15−0221471
Finansiella poster−126−22−14−7−1
Resultat efter finansiella poster−5066149513
Resultat före skatt−5066149513
Skatt på årets resultat0133224
Årets resultat−505211749

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Kundfordringar3812665176407309
Kortfristiga fordringar566469278500526693
Kassa och bank456537307667339
Omsättningstillgångar1 0221 006585566599732
Summa tillgångar1 0221 006585566599732
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat8331201290
Fritt eget kapital33833120129
Eget kapital8313381706259
Långfristiga skulder371371371371371330
Leverantörsskulder0106169
Kortfristiga skulder567502133125165343
Summa eget kapital och skulder1 0221 006585566599732

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Föreslagen utdelning (tkr)000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet8,1 %13,3 %13,9 %12,3 %10,4 %8 %
Kassalikviditet180 %201 %440 %452 %362 %213 %
Rörelsemarginal−10,9 %11,3 %11 %3,5 %2 %1,8 %
Vinstmarginal−14,2 %12,5 %4,3 %1,4 %0,9 %1,6 %
Omsättningstillväxt−32,9 %60,2 %−50 %4,1 %−19,7 %–
Avkastning på eget kapital−60,3 %39,3 %13,8 %10,7 %6 %14,8 %
Omsättning per anställd––––––
Övriga poster i årsredovisningen (12)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−50 tkr52 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−50 tkr52 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−52 tkr−11 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning52 tkr11 tkr
Forslag disposition33 tkr83 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning33 tkr83 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter1 tkr6 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga26 tkr12 tkr
Ovriga kortfristiga skulder536 tkr426 tkr
Ovriga langfristiga skulder371 tkr371 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt157 tkr185 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter32 tkr75 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 23 maj 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –

  • A Björklund Ekonomikonsult ABHuvudarbetsställe

    Vikingavägen 101, 804 34 Gävle

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559206-8232

Registreringsdatum

23 maj 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Gävle, Gävleborgs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler