A.C Solutioners Sweden AB
559226-0706Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 268 tkr
Resultat efter fin. poster
569 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Artillerigatan 6, 114 51 Stockholm
Postadress
Artillerigatan 6, 114 51 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att tillhandahålla olika typer av servicetjänster inom bygg, snickeri, städning, montering, måleri och därmed förenlig verksamhet till såväl juridiska som fysiska personer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 283 tkr | 4 tkr | 53 tkr |
| 2021 | 2 171 tkr | 580 tkr | 379 tkr |
| 2022 | 2 181 tkr | 167 tkr | 441 tkr |
| 2023 | 6 643 tkr | 428 tkr | 393 tkr |
| 2024 | 3 152 tkr | 370 tkr | 343 tkr |
| 2025 | 5 268 tkr | 569 tkr | 494 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 10,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 67,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 268 | 3 152 | 6 643 | 2 181 | 2 171 | 283 |
| Övriga rörelseintäkter | −141 | 113 | −1 | 210 | −108 | 108 |
| Rörelseintäkter | 5 127 | 3 265 | 6 641 | 2 391 | 2 064 | 391 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 315 | 1 721 | 3 796 | 1 182 | 994 | 128 |
| Övriga externa kostnader | 1 084 | 775 | 1 611 | 323 | 312 | 116 |
| Personalkostnader | 142 | 387 | 796 | 709 | 177 | 143 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 9 | 9 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 559 | 2 893 | 6 212 | 2 223 | 1 483 | 387 |
| Rörelseresultat | 568 | 372 | 429 | 168 | 580 | 4 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | −0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −1 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 569 | 370 | 428 | 167 | 580 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 145 | −170 | – |
| Resultat före skatt | 569 | 370 | 428 | 312 | 410 | 4 |
| Skatt på årets resultat | 125 | 77 | 96 | 65 | 84 | 1 |
| Årets resultat | 444 | 293 | 332 | 247 | 326 | 3 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 18 | 27 | 36 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 43 | 18 | 27 | 36 | – | – |
| Kundfordringar | 52 | 34 | 1 555 | 431 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 324 | 399 | 1 804 | 697 | 9 | 27 |
| Kassa och bank | 635 | 238 | 45 | 374 | 814 | 117 |
| Omsättningstillgångar | 958 | 637 | 1 850 | 1 071 | 823 | 143 |
| Summa tillgångar | 1 002 | 655 | 1 877 | 1 107 | 823 | 143 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 11 | 143 | 3 | 0 |
| Fritt eget kapital | 444 | 293 | 343 | 391 | 329 | 3 |
| Eget kapital | 494 | 343 | 393 | 441 | 379 | 53 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 170 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 65 | 65 |
| Leverantörsskulder | 154 | 71 | 1 055 | 265 | 17 | 24 |
| Skatteskulder | 27 | 0 | 72 | 128 | 53 | – |
| Kortfristiga skulder | 508 | 312 | 1 484 | 666 | 209 | 26 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 002 | 655 | 1 877 | 1 107 | 823 | 143 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 49 | 293 | 160 | 330 | 205 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,3 % | 52,4 % | 21 % | 39,8 % | 62,4 % | 36,7 % |
| Kassalikviditet | 189 % | 204 % | 125 % | 161 % | 393 % | 555 % |
| Rörelsemarginal | 10,8 % | 11,8 % | 6,5 % | 7,7 % | 26,7 % | 1,4 % |
| Vinstmarginal | 10,8 % | 11,8 % | 6,5 % | 7,7 % | 26,7 % | 1,4 % |
| Omsättningstillväxt | 67,1 % | −52,6 % | 204,6 % | 0,4 % | 667,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 89,9 % | 85,4 % | 84,6 % | 56,1 % | 86,1 % | 5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 43 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 444 tkr | 293 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 444 tkr | 293 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −293 tkr | −332 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 293 tkr | 332 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 293 tkr | 343 tkr |
| Forslag disposition | 444 tkr | 293 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 395 tkr | 27 |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 49 tkr | 293 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 271 tkr | 323 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 498 | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 149 tkr | 155 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 178 tkr | 86 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 8 nov. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
A.C Solutioners Sweden ABHuvudarbetsställe
Artillerigatan 6, 114 51 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559226-0706
Registreringsdatum
8 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.