swereg

A&G Tusensköna Städtjänster AB

559423-4857Aktiebolagreg. 2023

Städ & fastighetsservice
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Väröbacka, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

3 784 tkr

+6 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

233 tkr

+380 % mot föregående år

Soliditet

26 %

+9,3 p.e. mot föregående år

Anställda

7

+17 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Åkrabergs Gård 2, 432 65 Väröbacka

Postadress

Åkrabergs Gård 2, 432 65 Väröbacka

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet inom företrädesvis lokalvård, flyttstädning samt utföra hushållsnära tjänster. Bolaget skall även bedriva verksamhet inom hästuppfödning samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20244 183 tkr392 tkr255 tkr
20253 582 tkr48 tkr90 tkr
20263 784 tkr233 tkr213 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 25,8 % – branschmedian 51,7 %

Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt 5,6 % – branschmedian 3,8 %

Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024
Nettoomsättning3 7843 5824 183
Övriga rörelseintäkter6075
Rörelseintäkter3 8443 5894 188
Råvaror och förnödenheter245175126
Övriga externa kostnader714653539
Personalkostnader2 5652 6633 096
Av- och nedskrivningar463733
Övriga rörelsekostnader318–
Rörelsekostnader3 6013 5373 794
Rörelseresultat24352394
Ränteintäkter och liknande121
Räntekostnader och liknande1153
Finansiella poster−10−4−2
Resultat efter finansiella poster23348392
Bokslutsdispositioner–0−100
Resultat före skatt23348292
Skatt på årets resultat501362
Årets resultat18335230

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024
Materiella anläggningstillgångar137185140
Anläggningstillgångar137185140
Varulager68129120
Kundfordringar144132260
Kortfristiga fordringar701681532
Kassa och bank23038160
Omsättningstillgångar999848812
Summa tillgångar1 1361 033952
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat530–
Fritt eget kapital18865230
Eget kapital21390255
Obeskattade reserver100100100
Långfristiga skulder6381–
Leverantörsskulder534878
Skatteskulder41535
Kortfristiga skulder760762597
Summa eget kapital och skulder1 1361 033952

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202620252024
Medelantal anställda76–
Föreslagen utdelning (tkr)18060200

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202620252024
Soliditet25,8 %16,4 %35,1 %
Kassalikviditet123 %94 %116 %
Rörelsemarginal6,4 %1,5 %9,4 %
Vinstmarginal6,2 %1,4 %9,4 %
Omsättningstillväxt5,6 %−14,4 %–
Avkastning på eget kapital85,8 %39,2 %90,2 %
Omsättning per anställd541 tkr597 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Arets resultat eget kapital183 tkr35 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat183 tkr35 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−35 tkr−230 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning35 tkr230 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning60 tkr200 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forskott fran kunder5 tkr6 tkr
Forslag disposition188 tkr65 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning8 tkr5 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning180 tkr60 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter155 tkr80 tkr
Inventarier verktyg installationer137 tkr185 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden185 tkr243 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar48 tkr58 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar112 tkr30 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop54 tkr100 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar46 tkr37 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar56 tkr13 tkr
Lager ravaror fornodenheter68 tkr129 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga43 tkr148 tkr
Ovriga kortfristiga skulder304 tkr313 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut63 tkr81 tkr
Periodiseringsfonder100 tkr100 tkr
Stallda sakerheter77 tkr97 tkr
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall77 tkr97 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt359 tkr321 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter393 tkr379 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 23 feb. 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • A&G Tusensköna Städtjänster ABHuvudarbetsställe

    Åkrabergs Gård 2, 432 65 Väröbacka

    Städ & fastighetsservice

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559423-4857

Registreringsdatum

23 februari 2023

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Varberg, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Städ & fastighetsservice

  • SNI 81.210 – Lokalvård
  • SNI 01.430 – Uppfödning av hästar och andra hästdjur

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler