swereg

A Granlund Aktiebolag

556550-7406Aktiebolagreg. 1998

Övrig verksamhet
Aktiv

Malmö, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

–

Resultat efter fin. poster

25 tkr

+11 % mot föregående år

Soliditet

97 %

−0,3 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Skeppsbron 3, 211 20 Malmö

Postadress

Skeppsbron 3, 211 20 Malmö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall i eget namn eller genom dotter- eller intressebolag -bedriva luftfartsrörelse, innefattande utveckling, köp, uthyrning och försäljning av luftfartyg och luftfartygs- utrustning -idka agentur, handels- och fabriksrörelse, företrädesvis med elmaterial och industriförnödenheter -förvalta fast egendom, värdepapper och annan lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022–25 tkr240 tkr
2023–49 tkr288 tkr
2024–23 tkr310 tkr
2025–25 tkr334 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 97 %

Vinstmarginal –

Omsättningstillväxt –

Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Övriga externa kostnader8888
Rörelsekostnader8888
Rörelseresultat−8−8−8−8
Ränteintäkter och liknande16134316
Räntekostnader och liknande0000
Finansiella poster33315734
Resultat efter finansiella poster25234925
Bokslutsdispositioner116−2
Resultat före skatt26235523
Skatt på årets resultat2171
Årets resultat24224822

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Finansiella anläggningstillgångar73737373
Anläggningstillgångar73737373
Kortfristiga fordringar3340
Kortfristiga placeringar237220177112
Kassa och bank37285577
Omsättningstillgångar276251236189
Summa tillgångar349324309261
Aktiekapital100100100100
Bundet eget kapital120120120120
Balanserat resultat19016812098
Fritt eget kapital214190168120
Eget kapital334310288240
Obeskattade reserver56713
Skatteskulder3182
Kortfristiga skulder98149
Summa eget kapital och skulder349324309261

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet97 %97,3 %94,9 %95,7 %
Kassalikviditet2 931 %3 332 %1 637 %2 206 %
Rörelsemarginal––––
Vinstmarginal––––
Omsättningstillväxt––––
Avkastning på eget kapital7,3 %7,1 %16,6 %9,2 %
Omsättning per anställd––––
Övriga poster i årsredovisningen (12)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav73 tkr73 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden73 tkr73 tkr
Arets resultat eget kapital24 tkr22 tkr
Forandring periodiseringsfond1 tkr680
Forslag disposition214 tkr190 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning214 tkr190 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter3 tkr3 tkr
Ovriga kortfristiga placeringar237 tkr220 tkr
Ovriga obeskattade reserver5 tkr6 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar17 tkr17 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter6 tkr6 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • A Granlund AktiebolagHuvudarbetsställe

    Skeppsbron 3, 211 20 Malmö

    Övrig verksamhet

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556550-7406

Registreringsdatum

6 februari 1998

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Malmö, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Övrig verksamhet

Inga SNI-koder registrerade

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler