åäö Sales AB
559108-7894Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
34 tkr
Resultat efter fin. poster
1 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergsgatan 16, 112 23 Stockholm
Postadress
Bergsgatan 16, 112 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av konfektion
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 323 tkr | −10 tkr | – |
| 2018 | 368 tkr | 1 tkr | 41 tkr |
| 2019 | 318 tkr | 1 tkr | 42 tkr |
| 2020 | 202 tkr | −3 tkr | 38 tkr |
| 2021 | 70 tkr | 27 tkr | 60 tkr |
| 2022 | 59 tkr | 21 tkr | 76 tkr |
| 2023 | 34 tkr | −3 tkr | 73 tkr |
| 2024 | 22 tkr | −1 tkr | 73 tkr |
| 2025 | 34 tkr | 1 tkr | 74 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 3,9 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 53,8 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 34 | 22 | 34 | 59 | 70 | 202 | 318 | 368 | 323 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 34 | 22 | 34 | 59 | 70 | 202 | 318 | 368 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 16 | 7 | 19 | 16 | 3 | 135 | 191 | 234 | – |
| Övriga externa kostnader | 18 | 16 | 19 | 22 | 40 | 71 | 125 | 119 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 13 | – |
| Rörelsekostnader | 34 | 23 | 38 | 38 | 43 | 206 | 318 | 366 | – |
| Rörelseresultat | 0 | −1 | −4 | 21 | 27 | −3 | 1 | 1 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −1 | −3 | 21 | 27 | −3 | 1 | 1 | −10 |
| Resultat före skatt | 1 | −1 | −3 | 21 | 27 | −3 | 1 | 1 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 4 | 6 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 | −1 | −3 | 17 | 21 | −3 | 1 | 1 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 2 | 5 | 7 | 3 | 7 | 11 | 2 | – |
| Kassa och bank | 85 | 69 | 70 | 85 | 62 | 31 | 30 | 39 | – |
| Omsättningstillgångar | 87 | 71 | 74 | 92 | 65 | 38 | 42 | 41 | – |
| Summa tillgångar | 88 | 73 | 74 | 92 | 65 | 38 | 42 | 41 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 23 | 23 | 26 | 10 | −12 | −8 | −9 | −10 | – |
| Fritt eget kapital | 24 | 23 | 23 | 26 | 10 | −12 | −8 | −9 | – |
| Eget kapital | 74 | 73 | 73 | 76 | 60 | 38 | 42 | 41 | – |
| Långfristiga skulder | 7 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 5 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 10 | 6 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | −0 | 1 | 15 | 6 | 0 | 0 | −0 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 88 | 73 | 74 | 92 | 65 | 38 | 42 | 41 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84 % | 100,1 % | 98,9 % | 83,5 % | 91,5 % | 100 % | 100 % | 100,1 % | – |
| Kassalikviditet | 1 284 % | −187 729 % | 8 812 % | 605 % | 1 180 % | – | – | −158 488 % | – |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | −3,3 % | −11,7 % | 35,8 % | 38,4 % | −1,7 % | 0,2 % | 0,4 % | – |
| Vinstmarginal | 3,9 % | −3,4 % | −8,9 % | 35,8 % | 38,6 % | −1,5 % | 0,2 % | 0,4 % | −3,2 % |
| Omsättningstillväxt | 53,8 % | −35,1 % | −42,2 % | −15,3 % | −65,4 % | −36,5 % | −13,4 % | 13,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | −1 % | −4,1 % | 21,9 % | 35,7 % | −8,7 % | 1,3 % | 3,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | −742 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | −742 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 742 | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −742 | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 74 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 tkr | −742 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 24 tkr | 23 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 24 tkr | 23 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 1 tkr | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 tkr | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 166 | −38 |
| Ovriga langfristiga skulder | 7 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
åäö Sales ABHuvudarbetsställe
Bergsgatan 16, 112 23 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559108-7894
Registreringsdatum
12 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.712 – Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.