AB elvaett consulting
559079-2486Aktiebolagreg. 2016
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
1 736 tkr
Resultat efter fin. poster
950 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kantyxegatan 22, 421 47 Västra Frölunda
Postadress
c/o Malcus, Kantyxegatan 22, 421 47 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
elvaett consulting bedriver projektledning och konsultverksamhet inom IT och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 128 tkr | 128 tkr | – |
| 2018 | 95 tkr | 89 tkr | 219 tkr |
| 2019 | 256 tkr | 247 tkr | 197 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −23 tkr | 197 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | 197 tkr |
| 2022 | 1 736 tkr | 950 tkr | 949 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 54,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 736 | 0 | 0 | 256 | 95 | 128 |
| Rörelseintäkter | 1 736 | 0 | 0 | 256 | 95 | – |
| Övriga externa kostnader | 276 | 7 | 23 | 9 | 6 | – |
| Personalkostnader | 543 | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 819 | 7 | 23 | 9 | 6 | – |
| Rörelseresultat | 917 | −7 | −23 | 247 | 89 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 33 | −0 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 950 | −7 | −23 | 247 | 89 | 128 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 7 | 23 | −61 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 950 | 0 | 0 | 186 | 89 | – |
| Skatt på årets resultat | 198 | 0 | 0 | 40 | 20 | – |
| Årets resultat | 752 | 0 | 0 | 146 | 70 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 397 | 185 | 185 | 25 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 397 | 185 | 185 | 25 | 0 | – |
| Kundfordringar | 361 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 370 | 35 | 20 | 17 | 28 | – |
| Kortfristiga placeringar | 10 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 896 | 16 | 36 | 307 | 253 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 276 | 50 | 57 | 324 | 282 | – |
| Summa tillgångar | 1 673 | 235 | 242 | 349 | 282 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 147 | 147 | 147 | 0 | 100 | – |
| Fritt eget kapital | 899 | 147 | 147 | 147 | 169 | – |
| Eget kapital | 949 | 197 | 197 | 197 | 219 | – |
| Obeskattade reserver | 31 | 31 | 38 | 61 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 24 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 206 | 0 | 0 | 29 | 40 | – |
| Kortfristiga skulder | 693 | 8 | 7 | 91 | 63 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 673 | 235 | 242 | 349 | 282 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,2 % | 94,1 % | 93,9 % | 70,3 % | 77,8 % | – |
| Kassalikviditet | 184 % | 665 % | 811 % | 355 % | 450 % | – |
| Rörelsemarginal | 52,8 % | – | – | 96,6 % | 93,9 % | – |
| Vinstmarginal | 54,7 % | – | – | 96,6 % | 93,9 % | 100 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | 169,7 % | −25,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 79,3 % | 0 % | 0,1 % | 74,5 % | 31,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 736 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | −25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 55 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 55 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 30 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 342 tkr | 160 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 342 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 43 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 225 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 752 tkr | 59 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 752 tkr | 59 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −59 | −140 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 59 | 140 |
| Forandring eget kapital totalt | 949 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 752 tkr | 59 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 7 tkr |
| Forslag disposition | 899 tkr | 147 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 699 tkr | 147 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | – |
| Medel disponera | – | 147 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 10 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 440 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 31 tkr | 31 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 32 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
AB elvaett consultingHuvudarbetsställe
Kantyxegatan 22, 421 47 Västra Frölunda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559079-2486
Registreringsdatum
6 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.