AB ICE Pool
556918-9136Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
4 564 tkr
Resultat efter fin. poster
372 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mailbox 309, 111 73 Stockholm
Postadress
Mailbox 309, 111 73 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsservice, främst inom fastighetsskötsel, takskottning och plåtarbete.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 109 tkr | 111 tkr | 321 tkr |
| 2020 | 2 513 tkr | −424 tkr | −73 tkr |
| 2021 | 3 987 tkr | 131 tkr | 65 tkr |
| 2022 | 4 564 tkr | 372 tkr | 402 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31,3 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal 8,2 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt 14,5 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 564 | 3 987 | 2 513 | 3 109 |
| Övriga rörelseintäkter | 281 | 40 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 844 | 4 027 | 2 513 | 3 109 |
| Råvaror och förnödenheter | 780 | 82 | 677 | 644 |
| Handelsvaror | 295 | 629 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 316 | 1 110 | 899 | 996 |
| Personalkostnader | 1 978 | 1 851 | 1 212 | 1 212 |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 147 | 120 | 100 |
| Övriga rörelsekostnader | 29 | 55 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 451 | 3 874 | 2 908 | 2 953 |
| Rörelseresultat | 394 | 153 | −395 | 156 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 22 | 22 | 29 | 45 |
| Finansiella poster | −22 | −22 | −29 | −45 |
| Resultat efter finansiella poster | 372 | 131 | −424 | 111 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 30 | −30 |
| Resultat före skatt | 372 | 131 | −394 | 81 |
| Skatt på årets resultat | 35 | −7 | 0 | 21 |
| Årets resultat | 337 | 138 | −394 | 60 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 85 | 138 | 337 | 390 |
| Anläggningstillgångar | 85 | 138 | 337 | 390 |
| Kundfordringar | 362 | 93 | 53 | 299 |
| Kortfristiga fordringar | 462 | 507 | 273 | 716 |
| Kassa och bank | 738 | 438 | 226 | 163 |
| Omsättningstillgångar | 1 200 | 945 | 499 | 879 |
| Summa tillgångar | 1 284 | 1 083 | 836 | 1 269 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 15 | −123 | 271 | 211 |
| Fritt eget kapital | 352 | 15 | −123 | 271 |
| Eget kapital | 402 | 65 | −73 | 321 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 30 |
| Långfristiga skulder | 0 | 281 | 5 | 5 |
| Leverantörsskulder | 497 | 166 | 127 | 123 |
| Skatteskulder | 32 | 0 | 21 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 883 | 738 | 904 | 912 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 284 | 1 083 | 836 | 1 269 |
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 2.9 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,3 % | 6 % | −8,7 % | 27,2 % |
| Kassalikviditet | 136 % | 128 % | 55 % | 96 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 3,8 % | −15,7 % | 5 % |
| Vinstmarginal | 8,2 % | 3,3 % | −16,9 % | 3,6 % |
| Omsättningstillväxt | 14,5 % | 58,7 % | −19,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 83,9 % | 212,7 % | 540,6 % | 18,6 % |
| Omsättning per anställd | 1 141 tkr | 997 tkr | 866 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 337 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 337 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −138 tkr | 394 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 138 tkr | −394 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 352 tkr | 15 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 352 tkr | 15 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 100 tkr | 393 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 85 tkr | 138 tkr |
| Medel disponera | 352 tkr | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 325 tkr | 497 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 281 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 28 tkr | 74 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
AB ICE PoolHuvudarbetsställe
Mailbox 309, 111 73 Stockholm
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556918-9136
Registreringsdatum
14 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.