AB Lady Patricia
556681-7614Aktiebolagreg. 2005
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
21 185 tkr
Resultat efter fin. poster
537 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
9
LADY PATRICIA - DIE DOMINA UND FETISHLADY IM RAUM TRIER UND LUXEMBURG
Lady Patricia - erfahrene Domina und facettenreiche Fetishlady im Raum Trier-Luxemburg. Besuchen Sie mich in meinem exklusiven Studio ATELIER AVANTGARDE in Trier.
lady-patricia.com
Adresser
Besöksadress
Söder Mälarstrands Kajplatser 19, 118 25 Stockholm
Postadress
Söder Mälarstrands Kajplatser 19, 118 25 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att driva restaurangverksamhet, charterverksamhet, handel med värdepapper samt ägande och förvaltning av annan lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 14 703 tkr | 2 607 tkr | – |
| 2022 | 19 567 tkr | 1 902 tkr | – |
| 2024 | 26 354 tkr | 631 tkr | 2 528 tkr |
| 2025 | 21 185 tkr | 537 tkr | 1 304 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,4 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 2,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −19,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 185 | 26 354 | 19 567 | 14 703 |
| Övriga rörelseintäkter | 290 | 1 158 | – | – |
| Rörelseintäkter | 21 476 | 27 513 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 449 | 3 935 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 618 | 12 597 | – | – |
| Personalkostnader | 6 738 | 9 590 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 378 | 279 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 184 | 26 402 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 292 | 1 111 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 16 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 755 | 496 | – | – |
| Finansiella poster | −755 | −480 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 537 | 631 | 1 902 | 2 607 |
| Resultat före skatt | 537 | 631 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 161 | 144 | – | – |
| Årets resultat | 376 | 487 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 127 | 1 506 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 127 | 1 506 | – | – |
| Varulager | 270 | 638 | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 4 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 210 | 11 782 | – | – |
| Kassa och bank | 1 889 | 1 669 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 14 369 | 14 088 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 496 | 15 593 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 828 | 1 941 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 204 | 2 428 | – | – |
| Eget kapital | 1 304 | 2 528 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 088 | 4 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 833 | 2 213 | – | – |
| Skatteskulder | 965 | 202 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 104 | 9 065 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 496 | 15 593 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 8 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,4 % | 16,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 140 % | 148 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | 4,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,5 % | 2,4 % | 9,7 % | 17,7 % |
| Omsättningstillväxt | −19,6 % | 34,7 % | 33,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,8 % | 19,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 354 tkr | 3 294 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 376 tkr | 487 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 376 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −487 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 487 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 600 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 304 tkr | 2 528 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 376 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 600 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 10 936 tkr | 10 936 tkr |
| Forslag disposition | 1 204 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 204 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 826 tkr | 635 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 127 tkr | 1 506 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 32 853 tkr | 32 853 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 31 726 tkr | 31 347 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 337 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 378 tkr | 279 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 270 tkr | 638 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 439 tkr | 206 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 968 tkr | 6 160 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 088 tkr | 4 000 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 500 tkr | 6 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 6 500 tkr | 6 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 337 tkr | 490 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
AB Lady PatriciaHuvudarbetsställe
Söder Mälarstrands Kajplatser 19, 118 25 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556681-7614
Registreringsdatum
13 juni 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-04). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.