AB Nöjesbiten i Sverige
556812-2088Aktiebolagreg. 2010
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 593 tkr
Resultat efter fin. poster
300 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jovisgatan 12, 151 72 Södertälje
Postadress
Jovisgatan 12, 151 72 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall sälja och bedriva förmedling av paket- och posthantering, försäljning av kioskvaror såsom godis, och tobak. Bolaget skall även sälja e-cigaretter, e-juicer innehållande nikotin och kemikalier och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 099 tkr | 250 tkr | – |
| 2018 | 3 287 tkr | 75 tkr | – |
| 2019 | 3 404 tkr | 88 tkr | 740 tkr |
| 2020 | 3 134 tkr | −265 tkr | 667 tkr |
| 2021 | 3 956 tkr | 362 tkr | 881 tkr |
| 2022 | 5 882 tkr | 716 tkr | 1 307 tkr |
| 2023 | 6 037 tkr | 246 tkr | 1 414 tkr |
| 2024 | 7 782 tkr | 538 tkr | 375 tkr |
| 2025 | 5 593 tkr | 300 tkr | 553 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 5,4 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −28,1 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 593 | 7 782 | 6 037 | 5 882 | 3 956 | 3 134 | 3 404 | 3 287 | 3 099 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 362 | 1 851 | 1 611 | 1 534 | 1 618 | 1 204 | 1 336 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 955 | 9 633 | 7 647 | 7 416 | 5 574 | 4 338 | 4 740 | – | – |
| Handelsvaror | 3 831 | 5 094 | 3 811 | 3 713 | 2 467 | 2 167 | 1 984 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 177 | 1 507 | 1 121 | 1 210 | 1 181 | 1 103 | 1 124 | – | – |
| Personalkostnader | 1 646 | 2 502 | 2 470 | 1 775 | 1 558 | 1 311 | 1 511 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 4 | 17 | 26 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 654 | 9 102 | 7 401 | 6 697 | 5 209 | 4 597 | 4 645 | – | – |
| Rörelseresultat | 301 | 531 | 246 | 718 | 364 | −259 | 95 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 11 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | 0 | 3 | 3 | 6 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 8 | 0 | −3 | −3 | −5 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 300 | 538 | 246 | 716 | 362 | −265 | 88 | 75 | 250 |
| Bokslutsdispositioner | −75 | −130 | 268 | −178 | −90 | 300 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 225 | 408 | 514 | 538 | 272 | 35 | 88 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 47 | 83 | 107 | 111 | 58 | 8 | 19 | – | – |
| Årets resultat | 178 | 325 | 407 | 427 | 213 | 27 | 68 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 4 | 21 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 262 | 262 | 258 | 258 | 258 | 257 | 257 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 262 | 262 | 258 | 258 | 258 | 261 | 277 | – | – |
| Varulager | 595 | 711 | 618 | 841 | 500 | 302 | 487 | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 27 | 4 | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 202 | 144 | 554 | 472 | 508 | 497 | 387 | – | – |
| Kassa och bank | 570 | 350 | 561 | 683 | 113 | 102 | 68 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 367 | 1 204 | 1 733 | 1 996 | 1 121 | 901 | 942 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 629 | 1 466 | 1 991 | 2 254 | 1 379 | 1 161 | 1 220 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 325 | 0 | 957 | 831 | 617 | 590 | 622 | – | – |
| Fritt eget kapital | 503 | 325 | 1 364 | 1 257 | 831 | 617 | 690 | – | – |
| Eget kapital | 553 | 375 | 1 414 | 1 307 | 881 | 667 | 740 | – | – |
| Obeskattade reserver | 205 | 130 | 0 | 268 | 90 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 167 | 272 | 161 | 385 | 118 | 253 | 147 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 33 | 179 | 141 | 24 | 10 | 33 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 871 | 961 | 576 | 679 | 408 | 494 | 480 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 629 | 1 466 | 1 991 | 2 254 | 1 379 | 1 161 | 1 220 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 1 364 | 300 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,9 % | 32,6 % | 71,1 % | 67,4 % | 69 % | 57,5 % | 60,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 89 % | 51 % | 193 % | 170 % | 152 % | 121 % | 95 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 6,8 % | 4,1 % | 12,2 % | 9,2 % | −8,3 % | 2,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,4 % | 6,9 % | 4,1 % | 12,2 % | 9,2 % | −8,5 % | 2,6 % | 2,3 % | 8,1 % |
| Omsättningstillväxt | −28,1 % | 28,9 % | 2,6 % | 48,7 % | 26,2 % | −7,9 % | 3,6 % | 6,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,2 % | 86,7 % | 28,8 % | 32,6 % | 24,2 % | 4,1 % | 9,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 864 tkr | 1 946 tkr | 1 509 tkr | 1 471 tkr | 1 319 tkr | 1 045 tkr | 1 135 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 262 tkr | 262 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 262 tkr | 262 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 4 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 178 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 178 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −325 tkr | −407 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 325 tkr | 407 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 364 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 553 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 178 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 1 364 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −75 tkr | −130 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 503 tkr | 325 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 503 tkr | 325 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 74 tkr | 110 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 595 tkr | 711 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 118 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 507 tkr | 435 tkr |
| Periodiseringsfonder | 205 tkr | 130 tkr |
| Stallda sakerheter | 608 tkr | 608 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 346 tkr | 346 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 198 tkr | 220 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
AB Nöjesbiten i SverigeHuvudarbetsställe
Jovisgatan 12, 151 72 Södertälje
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556812-2088
Registreringsdatum
22 juni 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.