AB Ordkonsult i Stockholm
556680-1402Aktiebolagreg. 2005
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
548 tkr
Resultat efter fin. poster
194 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegelhagsvägen 31, 176 76 Järfälla
Postadress
Tegelhagsvägen 31, 176 76 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva översättning och granskning av språk, textredigering samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 433 tkr | 208 tkr | – |
| 2018 | 460 tkr | 274 tkr | – |
| 2019 | 472 tkr | 268 tkr | 317 tkr |
| 2020 | 722 tkr | 388 tkr | 409 tkr |
| 2021 | 617 tkr | 446 tkr | 554 tkr |
| 2022 | 644 tkr | 430 tkr | 884 tkr |
| 2023 | 587 tkr | 262 tkr | 853 tkr |
| 2024 | 578 tkr | 257 tkr | 897 tkr |
| 2025 | 648 tkr | 382 tkr | 1 041 tkr |
| 2026 | 548 tkr | 194 tkr | 1 009 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,8 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 35,4 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −15,4 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 548 | 648 | 578 | 587 | 644 | 617 | 722 | 472 | 460 | 433 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 549 | 648 | 578 | 588 | 645 | 617 | 723 | 474 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 161 | 153 | 170 | 188 | 183 | 135 | 177 | 157 | – | – |
| Personalkostnader | 178 | 98 | 139 | 136 | 31 | 31 | 137 | 31 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 16 | 12 | – | – | 0 | 13 | 13 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | 0 | 1 | 2 | 5 | 8 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 355 | 267 | 322 | 326 | 215 | 171 | 335 | 206 | – | – |
| Rörelseresultat | 193 | 381 | 256 | 262 | 430 | 446 | 388 | 269 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 194 | 382 | 257 | 262 | 430 | 446 | 388 | 268 | 274 | 208 |
| Resultat före skatt | 194 | 382 | 257 | 262 | 430 | 446 | 388 | 268 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 51 | 88 | 62 | 68 | 99 | 102 | 95 | 68 | – | – |
| Årets resultat | 143 | 294 | 194 | 194 | 330 | 344 | 292 | 201 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 80 | 96 | 29 | 0 | 0 | 0 | 13 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 875 | 825 | 725 | 625 | 325 | 25 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 940 | 905 | 821 | 654 | 325 | 25 | 0 | 13 | – | – |
| Kundfordringar | 67 | 68 | 106 | 99 | 24 | 64 | 49 | 84 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 183 | 243 | 143 | 4 | 25 | 17 | 31 | – | – |
| Kassa och bank | 36 | 57 | 18 | 76 | 567 | 523 | 416 | 288 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 185 | 240 | 262 | 219 | 571 | 548 | 434 | 319 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 124 | 1 145 | 1 083 | 873 | 896 | 573 | 434 | 332 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 766 | 647 | 603 | 559 | 454 | 109 | 17 | 17 | – | – |
| Fritt eget kapital | 909 | 941 | 797 | 753 | 784 | 454 | 309 | 217 | – | – |
| Eget kapital | 1 009 | 1 041 | 897 | 853 | 884 | 554 | 409 | 317 | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 4 | 4 | 8 | 3 | 4 | 4 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 88 | 62 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 115 | 104 | 185 | 20 | 12 | 19 | 24 | 15 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 124 | 1 145 | 1 083 | 873 | 896 | 573 | 434 | 332 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 175 | 150 | 150 | 225 | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,8 % | 90,9 % | 82,9 % | 97,7 % | 98,7 % | 96,7 % | 94,4 % | 95,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 160 % | 230 % | 141 % | 1 106 % | 4 921 % | 2 908 % | 1 779 % | 2 152 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 35,3 % | 58,8 % | 44,3 % | 44,6 % | 66,7 % | 72,4 % | 53,8 % | 56,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 35,4 % | 59 % | 44,5 % | 44,6 % | 66,8 % | 72,3 % | 53,7 % | 56,8 % | 59,6 % | 48 % |
| Omsättningstillväxt | −15,4 % | 12,1 % | −1,5 % | −8,9 % | 4,4 % | −14,5 % | 53 % | 2,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 28,2 % | 21,7 % | 22,8 % | 37,4 % | 62,2 % | 71,4 % | 63,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 548 tkr | 648 tkr | 578 tkr | 587 tkr | 644 tkr | 617 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 325 tkr | 325 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 325 tkr | 325 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 550 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 550 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 50 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 143 tkr | 294 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 128 tkr | 128 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 128 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 143 tkr | 294 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −294 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 294 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 175 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 009 tkr | 1 041 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 143 tkr | 294 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 175 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 909 tkr | 941 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 759 tkr | 766 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 36 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 79 tkr | 79 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 43 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 16 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 82 tkr | 116 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 97 tkr | 5 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 29 tkr | 29 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 29 tkr | 29 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
AB Ordkonsult i StockholmHuvudarbetsställe
Tegelhagsvägen 31, 176 76 Järfälla
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556680-1402
Registreringsdatum
4 maj 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.300 – Översättning och tolkning
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.