AB Ostindia Rosteriet
556155-5839Aktiebolagreg. 1971
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 395 tkr
Resultat efter fin. poster
107 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fredenvägen 11, 186 92 Vallentuna
Postadress
c/o Svante Henriksson, Fredenvägen 11, 186 92 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva parti- och detaljhandel med livsmedel och maskiner för beredning av livsmedel och även idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 302 tkr | 117 tkr | – |
| 2018 | 3 761 tkr | 59 tkr | – |
| 2019 | 3 168 tkr | −154 tkr | 777 tkr |
| 2020 | 1 796 tkr | −207 tkr | 570 tkr |
| 2021 | 1 883 tkr | −222 tkr | 347 tkr |
| 2022 | 2 589 tkr | −202 tkr | 146 tkr |
| 2023 | 2 356 tkr | −340 tkr | 106 tkr |
| 2024 | 4 077 tkr | 131 tkr | 237 tkr |
| 2025 | 6 395 tkr | 107 tkr | 344 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 1,7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 56,9 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 395 | 4 077 | 2 356 | 2 589 | 1 883 | 1 796 | 3 168 | 3 761 | 3 302 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 38 | 0 | 37 | 199 | 171 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 401 | 4 115 | 2 356 | 2 626 | 2 082 | 1 967 | 3 168 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 957 | 2 472 | 1 448 | 1 491 | 1 078 | 956 | 1 854 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 100 | 742 | 607 | 491 | 501 | 588 | 754 | – | – |
| Personalkostnader | 1 190 | 688 | 511 | 747 | 626 | 510 | 594 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 46 | 69 | 73 | 84 | 101 | 105 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 254 | 3 949 | 2 634 | 2 803 | 2 289 | 2 154 | 3 306 | – | – |
| Rörelseresultat | 146 | 166 | −278 | −176 | −206 | −187 | −138 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 39 | 35 | 62 | 26 | 16 | 20 | 16 | – | – |
| Finansiella poster | −39 | −35 | −62 | −25 | −16 | −20 | −16 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 107 | 131 | −340 | −202 | −222 | −207 | −154 | 59 | 117 |
| Resultat före skatt | 107 | 131 | −340 | −202 | −222 | −207 | −154 | – | – |
| Årets resultat | 107 | 131 | −340 | −202 | −222 | −207 | −154 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 30 | 76 | 133 | 196 | 220 | 321 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 | 30 | 76 | 133 | 196 | 220 | 321 | – | – |
| Varulager | 487 | 562 | 361 | 438 | 377 | 352 | 511 | – | – |
| Kundfordringar | 981 | 401 | 236 | 229 | 236 | 235 | 317 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 007 | 429 | 280 | 348 | 281 | 283 | 406 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 102 | 10 | 58 | 12 | 10 | 12 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 494 | 1 093 | 652 | 844 | 670 | 645 | 929 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 503 | 1 123 | 728 | 976 | 865 | 865 | 1 250 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 137 | 6 | 346 | 247 | 470 | 677 | 831 | – | – |
| Fritt eget kapital | 244 | 137 | 6 | 46 | 247 | 470 | 677 | – | – |
| Eget kapital | 344 | 237 | 106 | 146 | 347 | 570 | 777 | – | – |
| Långfristiga skulder | 449 | – | 342 | 466 | 39 | 19 | 177 | – | – |
| Leverantörsskulder | 176 | 507 | 104 | 138 | 244 | 33 | 30 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 709 | 886 | 280 | 364 | 479 | 276 | 296 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 503 | 1 123 | 728 | 976 | 865 | 865 | 1 250 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22,9 % | 21,1 % | 14,5 % | 14,9 % | 40,2 % | 65,9 % | 62,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 142 % | 60 % | 104 % | 111 % | 61 % | 106 % | 141 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 4,1 % | −11,8 % | −6,8 % | −11 % | −10,4 % | −4,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,7 % | 3,2 % | −14,4 % | −7,8 % | −11,8 % | −11,5 % | −4,9 % | 1,6 % | 3,5 % |
| Omsättningstillväxt | 56,9 % | 73,1 % | −9 % | 37,5 % | 4,8 % | −43,3 % | −15,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,1 % | 55,4 % | −321,8 % | −138,5 % | −64 % | −36,3 % | −19,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 132 tkr | 2 039 tkr | 1 178 tkr | 1 295 tkr | 942 tkr | 898 tkr | 1 584 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 107 tkr | 131 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 366 tkr | 1 366 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 366 tkr | 1 366 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 27 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 449 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 107 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −131 tkr | 340 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 131 tkr | −340 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 344 tkr | 237 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 107 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | 54 tkr |
| Forslag disposition | 244 tkr | 137 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 244 tkr | 137 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 8 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 013 tkr | 1 049 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 004 tkr | 1 019 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 37 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 23 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | 0 | 4 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 487 tkr | 562 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 397 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 197 tkr | 226 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 280 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 700 tkr | 1 700 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 55 tkr | 99 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
AB Ostindia RosterietHuvudarbetsställe
Fredenvägen 11, 186 92 Vallentuna
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556155-5839
Registreringsdatum
20 december 1971
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.141 – Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer
- SNI 10.830 – Framställning av te och kaffe
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.