AB Sortion
556874-7686Aktiebolagreg. 2011
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
599 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jakob Ingelssons Väg 16, 791 76 Falun
Postadress
Jakob Ingelssons Väg 16, 791 76 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva ekonomisk konsultation samt förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 149 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 150 tkr | 200 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 450 tkr | 649 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −0 tkr | 74 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 187 tkr | 260 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 tkr | 259 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 194 tkr | 453 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 438 tkr | 891 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 599 tkr | 1 490 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −2 | −1 | −1 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 600 | 440 | 195 | 0 | 187 | 0 | 450 | 150 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 599 | 438 | 194 | −1 | 187 | −0 | 450 | 150 | 0 | 149 |
| Resultat före skatt | 599 | 438 | 194 | −1 | 187 | −0 | 450 | 150 | – | – |
| Årets resultat | 599 | 438 | 194 | −1 | 187 | −0 | 450 | 150 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 600 | 440 | 195 | 187 | 187 | 600 | 600 | 150 | – | – |
| Kassa och bank | 891 | 452 | 258 | 72 | 73 | 49 | 49 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 491 | 892 | 453 | 259 | 260 | 649 | 649 | 200 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 491 | 892 | 453 | 259 | 260 | 649 | 649 | 200 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 841 | 403 | 209 | 210 | 24 | 24 | 150 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 440 | 841 | 403 | 209 | 210 | 24 | 599 | 150 | – | – |
| Eget kapital | 1 490 | 891 | 453 | 259 | 260 | 74 | 649 | 200 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 575 | 0 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 491 | 892 | 453 | 259 | 260 | 649 | 649 | 200 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | – | 575 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 99,8 % | 100 % | 100 % | 100 % | 11,3 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 106 428 % | 63 695 % | 45 327 000 % | 25 901 000 % | 26 000 000 % | 113 % | 64 900 000 % | 19 950 000 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,2 % | 49,1 % | 42,9 % | −0,4 % | 71,7 % | −0,7 % | 69,3 % | 74,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 | 1 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 | 1 |
| Arets resultat eget kapital | 599 tkr | 438 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 599 tkr | 438 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −438 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 438 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 490 tkr | 891 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 599 tkr | 438 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 440 tkr | 841 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 440 tkr | 841 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 600 tkr | 440 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 1 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 600 tkr | 440 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
AB SortionHuvudarbetsställe
Jakob Ingelssons Väg 16, 791 76 Falun
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556874-7686
Registreringsdatum
6 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.