AB Städbolaget i Skåne
559179-0448Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 475 tkr
Resultat efter fin. poster
16 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Krusegatan 54, 212 25 Malmö
Postadress
Krusegatan 54, 212 25 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva städ- och lokalvårdsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | – | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 214 tkr | 143 tkr | 162 tkr |
| 2022 | 2 173 tkr | −10 tkr | 152 tkr |
| 2023 | 3 052 tkr | 132 tkr | 252 tkr |
| 2024 | 4 415 tkr | 24 tkr | 273 tkr |
| 2025 | 3 475 tkr | 16 tkr | 284 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,1 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal 0,5 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt −21,3 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 475 | 4 415 | 3 052 | 2 173 | 214 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 219 | 239 | 43 | 155 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 694 | 4 654 | 3 094 | 2 328 | 214 | 0 | – |
| Handelsvaror | 494 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 377 | 792 | 395 | 467 | 7 | – | – |
| Personalkostnader | 2 784 | 3 816 | 2 542 | 1 854 | 64 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | 23 | 15 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 678 | 4 632 | 2 960 | 2 336 | 71 | – | – |
| Rörelseresultat | 16 | 22 | 135 | −8 | 143 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 4 | 2 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −3 | −2 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | 24 | 132 | −10 | 143 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 16 | 24 | 132 | −10 | 143 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | 3 | 31 | 0 | 31 | – | – |
| Årets resultat | 11 | 21 | 100 | −10 | 112 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 31 | 54 | 77 | 100 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 31 | 54 | 77 | 100 | – | – | – |
| Kundfordringar | 504 | 404 | 324 | 239 | 90 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 603 | 453 | 330 | 276 | 90 | – | – |
| Kassa och bank | 342 | 478 | 357 | 571 | 201 | 50 | – |
| Omsättningstillgångar | 945 | 931 | 686 | 847 | 290 | 50 | – |
| Summa tillgångar | 975 | 985 | 763 | 946 | 290 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 223 | 202 | 102 | 112 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 234 | 223 | 202 | 102 | 112 | – | – |
| Eget kapital | 284 | 273 | 252 | 152 | 162 | 50 | – |
| Leverantörsskulder | 74 | 71 | 34 | 52 | – | – | – |
| Skatteskulder | 13 | 13 | 11 | 40 | 31 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 691 | 712 | 511 | 794 | 128 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 975 | 985 | 763 | 946 | 290 | 50 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 8 | 6 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 32 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,1 % | 27,7 % | 33,1 % | 16,1 % | 56 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 137 % | 131 % | 134 % | 107 % | 227 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 0,5 % | 4,4 % | −0,4 % | 66,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,5 % | 0,5 % | 4,3 % | −0,5 % | 66,8 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −21,3 % | 44,7 % | 40,5 % | 915,4 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4 % | 7,6 % | 39,7 % | −6,8 % | 69,2 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | 579 tkr | 552 tkr | 509 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | −100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 284 tkr | 273 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 234 tkr | 223 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 202 tkr | 223 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 31 tkr | 54 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 115 tkr | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 84 tkr | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 96 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 258 tkr | 384 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 346 tkr | 245 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 8 nov. 2018 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
AB Städbolaget i SkåneHuvudarbetsställe
Krusegatan 54, 212 25 Malmö
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559179-0448
Registreringsdatum
8 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.