Acceptus Holding AB
556876-1943Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−39 tkr
Soliditet
16 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Årgångsgatan 1, 117 57 Stockholm
Postadress
c/o Cederberg, Årgångsgatan 1, 117 57 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta bolag inom konsult, management samt ledarskapsområdet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 729 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 1 594 tkr | 2 019 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 349 tkr | 2 085 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 2 998 tkr | 3 055 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −7 tkr | 808 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 545 tkr | 1 353 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −39 tkr | 1 314 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 186 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 24 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 42 | 210 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −39 | −210 | −3 | −2 | −1 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 3 000 | 1 350 | 1 594 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 755 | −4 | 3 000 | 1 350 | 1 594 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | 545 | −7 | 2 998 | 1 349 | 1 594 | 0 | −0 | −0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 2 | 650 | 17 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −39 | 545 | −7 | 3 000 | 2 000 | 1 611 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 134 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −39 | 545 | −7 | 3 000 | 1 866 | 1 611 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 67 | 90 | 113 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 202 | 5 749 | 8 555 | 1 570 | 909 | 300 | 300 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 269 | 5 839 | 8 668 | 1 570 | 909 | 300 | 300 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 503 | 2 451 | 1 | 1 579 | 1 350 | 1 786 | 709 | – | – |
| Kassa och bank | 542 | 1 111 | 54 | 55 | 57 | 16 | 16 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 045 | 3 562 | 55 | 1 634 | 1 407 | 1 802 | 725 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 314 | 9 401 | 8 724 | 3 204 | 2 316 | 2 102 | 1 025 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 303 | 758 | 765 | 5 | 169 | 359 | 679 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 264 | 1 303 | 758 | 3 005 | 2 035 | 1 969 | 679 | – | – |
| Eget kapital | 1 314 | 1 353 | 808 | 3 055 | 2 085 | 2 019 | 729 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 485 | 8 033 | 6 654 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 134 | 134 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 515 | 15 | 1 261 | 149 | 231 | 83 | 297 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 314 | 9 401 | 8 724 | 3 204 | 2 316 | 2 102 | 1 025 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 2 240 | 450 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,8 % | 14,4 % | 9,3 % | 95,4 % | 90 % | 96,1 % | 71,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 58 % | 23 749 % | 4 % | 1 098 % | 610 % | 2 183 % | 244 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3 % | 40,3 % | −0,9 % | 98,2 % | 89,5 % | 79,8 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 4 975 tkr | 4 975 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 975 tkr | 4 975 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 0 | 650 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 474 tkr | 474 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 474 tkr | 474 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 3 756 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 753 tkr | 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 753 tkr | 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 453 tkr | 300 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −39 tkr | 545 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 3 500 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −39 tkr | 545 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −545 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 545 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 314 tkr | 1 353 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −39 tkr | 545 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 502 tkr | 2 450 tkr |
| Forslag disposition | 1 264 tkr | 1 303 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 264 tkr | 1 303 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 67 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 114 tkr | 113 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 48 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 24 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 3 500 tkr | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 7 933 tkr | 8 033 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 755 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 500 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 485 tkr | 8 033 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Acceptus Holding ABHuvudarbetsställe
Årgångsgatan 1, 117 57 Stockholm
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556876-1943
Registreringsdatum
14 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.