swereg

AccuCon Engineering AB

559226-7891Aktiebolagreg. 2019

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Falkenberg, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 710 tkr

+0 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

634 tkr

+25 % mot föregående år

Soliditet

37 %

−2,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Rörkonstruktion | AccuCon Engineering - Accurate Construction

Tekniska rörkonstruktion. Vi utför allt inom tekniska rörkonstruktioner. AccuCon Engineering AB Tekniska rörkonstruktion som håller för höga tryck. kontakta oss

accucon.se

Adresser

Besöksadress

Hansagårdsvägen 1, 311 43 Falkenberg

Postadress

Hansagårdsvägen 1, 311 43 Falkenberg

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom energi-, process- och övrig teknisk industri samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 091 tkr428 tkr307 tkr
20211 331 tkr385 tkr305 tkr
20221 404 tkr381 tkr424 tkr
20231 527 tkr377 tkr456 tkr
20241 706 tkr509 tkr450 tkr
20251 710 tkr634 tkr359 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 37,4 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 37,1 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt 0,2 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 7101 7061 5271 4041 3311 091
Övriga rörelseintäkter214–0110––
Rörelseintäkter1 9251 7061 5271 5141 3311 091
Handelsvaror627––––
Övriga externa kostnader194172180216200218
Personalkostnader817805776716747446
Av- och nedskrivningar239159159159––
Rörelsekostnader1 2561 1621 1151 091947663
Rörelseresultat668543411424385428
Ränteintäkter och liknande94––––
Räntekostnader och liknande4438354300
Finansiella poster−34−34−35−43−00
Resultat efter finansiella poster634509377381385428
Bokslutsdispositioner−244−13−9791−70−100
Resultat före skatt389496279471315328
Skatt på årets resultat81102251026770
Årets resultat309394254369247257

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar957318477636––
Anläggningstillgångar957318477636––
Kundfordringar436225176338326321
Kortfristiga fordringar437226183338351371
Kortfristiga placeringar1901701611551000
Kassa och bank301807853309544340
Omsättningstillgångar9271 2021 197802994711
Summa tillgångar1 8841 5201 6741 438994711
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat06152570
Fritt eget kapital309400406374255257
Eget kapital359450456424305307
Obeskattade reserver43519017780170100
Långfristiga skulder807414475510––
Leverantörsskulder1341942132
Skatteskulder−32615920414370
Kortfristiga skulder283466566425520303
Summa eget kapital och skulder1 8841 5201 6741 438994711

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)300400400222250–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet37,4 %39,6 %35,7 %33,9 %44,2 %54,4 %
Kassalikviditet328 %258 %211 %189 %191 %234 %
Rörelsemarginal39,1 %31,9 %26,9 %30,2 %28,9 %39,2 %
Vinstmarginal37,1 %29,8 %24,7 %27,1 %28,9 %39,2 %
Omsättningstillväxt0,2 %11,7 %8,8 %5,5 %22 %–
Avkastning på eget kapital86 %87,5 %55,6 %87,1 %81,1 %83,7 %
Omsättning per anställd1 710 tkr1 706 tkr1 527 tkr1 404 tkr1 331 tkr1 091 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar120 tkr0
Arets resultat eget kapital309 tkr394 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat309 tkr394 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−394 tkr−254 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning394 tkr254 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning400 tkr400 tkr
Forandring eget kapital totalt359 tkr450 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat309 tkr394 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning400 tkr400 tkr
Forandring overavskrivningar−119 tkr87 tkr
Forandring periodiseringsfond−125 tkr−100 tkr
Forslag disposition309 tkr400 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning9 tkr350
Inventarier verktyg installationer957 tkr–
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 196 tkr–
Inventarier verktyg installationer avskrivningar239 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop1 196 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar239 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar0318 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden0795 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar0477 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar795 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar0159 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar477 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga518108
Ovriga kortfristiga placeringar190 tkr170 tkr
Ovriga kortfristiga skulder261 tkr426 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut807 tkr414 tkr
Periodiseringsfonder315 tkr190 tkr
Stallda sakerheter925 tkr–
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall925 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter12 tkr9 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –

  • AccuCon Engineering ABHuvudarbetsställe

    Hansagårdsvägen 1, 311 43 Falkenberg

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559226-7891

Registreringsdatum

14 november 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Falkenberg, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler