Aclarity Holding AB
559412-5923Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
3 431 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sveavägen 34, 111 34 Stockholm
Postadress
c/o Ioffice, Sveavägen 34, 111 34 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 0 tkr | 3 735 tkr | 3 765 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 2 100 tkr | 4 365 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 3 431 tkr | 5 860 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | −0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 22 | 22 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 22 | 22 | 1 | – |
| Rörelseresultat | −22 | −22 | −1 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 447 | 2 118 | 3 765 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 22 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 17 | 30 | – |
| Finansiella poster | 3 453 | 2 122 | 3 735 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 431 | 2 100 | 3 735 | – |
| Bokslutsdispositioner | 64 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 3 495 | 2 100 | 3 735 | – |
| Årets resultat | 3 495 | 2 100 | 3 735 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 138 | 2 033 | 1 983 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 138 | 2 033 | 1 983 | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 511 | 2 269 | 1 780 | – |
| Kassa och bank | 211 | 63 | 2 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 722 | 2 332 | 1 782 | – |
| Summa tillgångar | 5 860 | 4 365 | 3 765 | – |
| Aktiekapital | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Bundet eget kapital | 30 | 30 | 30 | – |
| Balanserat resultat | 2 335 | 2 235 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 830 | 4 335 | 3 735 | – |
| Eget kapital | 5 860 | 4 365 | 3 765 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 860 | 4 365 | 3 765 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 750 | 2 000 | 1 500 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,7 % | 48,1 % | 99,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 138 tkr | 2 033 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 138 tkr | 2 033 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 3 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 108 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 495 tkr | 2 100 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 64 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 495 tkr | 2 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 100 tkr | −2 235 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 1 500 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 100 tkr | 2 235 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 5 860 tkr | 4 365 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 495 tkr | 2 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | 1 500 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 511 tkr | 2 268 tkr |
| Forslag disposition | 5 830 tkr | 4 335 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 080 tkr | 2 335 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 901 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 15 dec. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Aclarity Holding ABHuvudarbetsställe
Sveavägen 34, 111 34 Stockholm
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559412-5923
Registreringsdatum
15 december 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
30 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.