swereg

Adina Ratiu Psykiatri AB

559390-7230Aktiebolagreg. 2022

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Partille, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

818 tkr

−40 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

139 tkr

−71 % mot föregående år

Soliditet

73 %

+12,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Törevägen 5 C, 433 48 Partille

Postadress

c/o Adina Ratiu, Törevägen 5 C, 433 48 Partille

Verksamhetsbeskrivning

Bedriver specialistpsykiatrisk vård, psykopedagogik, utbildning.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 122 tkr697 tkr427 tkr
20241 370 tkr473 tkr622 tkr
2025818 tkr139 tkr589 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 73 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 17 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt −40,3 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning8181 3701 122
Rörelseintäkter8181 3701 122
Handelsvaror1315–
Övriga externa kostnader172107110
Personalkostnader467747293
Av- och nedskrivningar323222
Rörelsekostnader683901425
Rörelseresultat135469697
Ränteintäkter och liknande840
Räntekostnader och liknande5––
Finansiella poster440
Resultat efter finansiella poster139473697
Bokslutsdispositioner49−0−191
Resultat före skatt188473507
Skatt på årets resultat4098105
Årets resultat148375402

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar74105137
Anläggningstillgångar74105137
Kundfordringar0305126
Kortfristiga fordringar9343126
Kassa och bank878837809
Omsättningstillgångar8871 181935
Summa tillgångar9611 2861 072
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat417222–
Fritt eget kapital564597402
Eget kapital589622427
Obeskattade reserver141191191
Skatteskulder38203105
Kortfristiga skulder230473454
Summa eget kapital och skulder9611 2861 072

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda111
Föreslagen utdelning (tkr)200180180

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet73 %60,1 %54 %
Kassalikviditet386 %250 %206 %
Rörelsemarginal16,5 %34,3 %62,2 %
Vinstmarginal17 %34,5 %62,1 %
Omsättningstillväxt−40,3 %22,1 %–
Avkastning på eget kapital25,1 %60,3 %94,2 %
Omsättning per anställd818 tkr1 370 tkr1 122 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar21 tkr31 tkr
Arets resultat eget kapital148 tkr375 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat148 tkr375 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−375 tkr−402 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning375 tkr402 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning180 tkr180 tkr
Forandring eget kapital totalt589 tkr622 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat148 tkr375 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning180 tkr180 tkr
Forandring overavskrivningar9 tkr−178
Forandring periodiseringsfond40 tkr0
Forslag disposition564 tkr597 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning364 tkr417 tkr
Inventarier verktyg installationer74 tkr105 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden158 tkr158 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar85 tkr53 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar32 tkr32 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga9 tkr39 tkr
Ovriga kortfristiga skulder192 tkr270 tkr
Periodiseringsfonder120 tkr160 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 27 juli 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Adina Ratiu Psykiatri ABHuvudarbetsställe

    Törevägen 5 C, 433 48 Partille

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559390-7230

Registreringsdatum

27 juli 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Partille, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
  • SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
  • SNI 86.930 – Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare
  • SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster

Övriga registrerade namn

1 st

  • Arpeggio Clinic – särskilt företagsnamn, registrerat 10 februari 2023. För den del av verksamheten som avser kliniken.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler