swereg

AdvaMach AB

559217-5862Aktiebolagreg. 2019

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Eslöv, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 481 tkr

+27 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

297 tkr

+337 % mot föregående år

Soliditet

87 %

+0,7 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Svängen 16, 241 33 Eslöv

Postadress

c/o Din Sirco, Svängen 16, 241 33 Eslöv

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva legotillverkning av mekaniska detaljer, 3D-printning, produktutveckling samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 423 tkr667 tkr444 tkr
20211 062 tkr274 tkr478 tkr
20221 160 tkr21 tkr494 tkr
20231 048 tkr42 tkr527 tkr
20241 170 tkr68 tkr505 tkr
20251 481 tkr297 tkr741 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 86,7 % – branschmedian 54,4 %

Vinstmarginal 20,1 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt 26,6 % – branschmedian 1,6 %

Median för 519 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 4811 1701 0481 1601 0621 423
Övriga rörelseintäkter108–––
Rörelseintäkter1 4811 1701 0571 1601 0621 423
Råvaror och förnödenheter110149841128242
Övriga externa kostnader436369358451197232
Personalkostnader609575561565503476
Av- och nedskrivningar3110121257
Rörelsekostnader1 1851 1041 0161 139788756
Rörelseresultat296664121274667
Ränteintäkter och liknande1210––
Räntekostnader och liknande0–00––
Finansiella poster121−0––
Resultat efter finansiella poster297684221274667
Bokslutsdispositioner––––0−166
Resultat före skatt297684221274501
Skatt på årets resultat62159457107
Årets resultat236533316217394

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar1031424361318
Anläggningstillgångar1031424361318
Kundfordringar893112793797490
Kortfristiga fordringar284633536494100146
Kassa och bank62094333348707670
Omsättningstillgångar904727868843807816
Summa tillgångar1 007741893879820834
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat4554024444282100
Fritt eget kapital691455477444428394
Eget kapital741505527494478444
Obeskattade reserver166166166166166166
Leverantörsskulder−1−06163––
Skatteskulder–––0185
Kortfristiga skulder10070200219177224
Summa eget kapital och skulder1 007741893879820834

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)10000––184

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet86,7 %85,9 %73,8 %71,2 %74,3 %69 %
Kassalikviditet903 %1 039 %434 %385 %457 %364 %
Rörelsemarginal20 %5,6 %3,9 %1,8 %25,8 %46,9 %
Vinstmarginal20,1 %5,8 %4 %1,8 %25,8 %46,9 %
Omsättningstillväxt26,6 %11,6 %−9,7 %9,2 %−25,4 %–
Avkastning på eget kapital31,8 %10,5 %6,2 %3,3 %45,5 %88,7 %
Omsättning per anställd1 481 tkr1 170 tkr1 048 tkr1 160 tkr1 062 tkr1 423 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital236 tkr53 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat236 tkr53 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−53 tkr−33 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning53 tkr33 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–75 tkr
Forslag disposition691 tkr455 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning591 tkr455 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning100 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter43 tkr60 tkr
Inventarier verktyg installationer103 tkr14 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden180 tkr60 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar77 tkr46 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop120 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar31 tkr10 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga44 tkr138 tkr
Ovriga kortfristiga skulder40 tkr19 tkr
Periodiseringsfonder166 tkr166 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt108 tkr124 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter61 tkr51 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 6 sep. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • AdvaMach ABHuvudarbetsställe

    Svängen 16, 241 33 Eslöv

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559217-5862

Registreringsdatum

6 september 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Eslöv, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 22.260 – Annan plastvarutillverkning
  • SNI 25.530 – Metallegoarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler