Advokat Åsa Lennmor AB
556688-6676Aktiebolagreg. 2005
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
699 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholm
Postadress
c/o Advokatfirman Fylgia Kb, Box 55555, 102 04 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva advokatverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 738 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 344 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 1 060 tkr | 967 tkr |
| 2020 | – | 1 511 tkr | 1 632 tkr |
| 2021 | – | 859 tkr | 2 001 tkr |
| 2022 | – | 924 tkr | 1 701 tkr |
| 2023 | – | 1 061 tkr | 2 085 tkr |
| 2024 | – | 1 125 tkr | 2 538 tkr |
| 2025 | – | 699 tkr | 2 606 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,7 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 21 | 19 | 17 | 20 | 14 | 13 | 13 | – | – |
| Personalkostnader | 1 390 | 1 404 | 1 176 | 1 323 | 1 413 | 714 | 876 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 412 | 1 423 | 1 193 | 1 343 | 1 427 | 727 | 889 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 412 | −1 423 | −1 193 | −1 343 | −1 427 | −727 | −889 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 6 | 3 | 0 | −1 | 0 | −1 | – | – |
| Finansiella poster | 2 111 | 2 548 | 2 254 | 2 267 | 2 286 | 2 238 | 1 949 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 699 | 1 125 | 1 061 | 924 | 859 | 1 511 | 1 060 | 344 | 738 |
| Resultat före skatt | 699 | 1 125 | 1 061 | 924 | 859 | 1 511 | 1 060 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 148 | 258 | 179 | 209 | 219 | 263 | 194 | – | – |
| Årets resultat | 552 | 868 | 881 | 715 | 640 | 1 248 | 866 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 26 | 26 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 661 | 1 910 | 1 637 | 1 738 | 1 245 | 1 514 | 1 005 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 750 | 1 999 | 1 726 | 1 827 | 1 334 | 1 540 | 1 031 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 89 | 100 | 100 | 55 | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 885 | 619 | 415 | 181 | 989 | 228 | 58 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 974 | 719 | 515 | 236 | 989 | 232 | 59 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 724 | 2 718 | 2 241 | 2 063 | 2 323 | 1 772 | 1 090 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 954 | 1 571 | 1 103 | 886 | 1 262 | 283 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 506 | 2 438 | 1 985 | 1 601 | 1 901 | 1 532 | 867 | – | – |
| Eget kapital | 2 606 | 2 538 | 2 085 | 1 701 | 2 001 | 1 632 | 967 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 14 | – | 0 | 10 | 123 | 43 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 118 | 179 | 156 | 361 | 322 | 140 | 123 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 724 | 2 718 | 2 241 | 2 063 | 2 323 | 1 772 | 1 090 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 402 | 484 | 414 | 498 | 1 015 | 270 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,7 % | 93,4 % | 93 % | 82,5 % | 86,2 % | 92,1 % | 88,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 829 % | 401 % | 330 % | 65 % | 308 % | 165 % | 48 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,2 % | 34,2 % | 42,3 % | 42 % | 32 % | 76,5 % | 89,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 661 tkr | 1 910 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 661 tkr | 1 910 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 2 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | −249 tkr | 271 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 661 tkr | 1 910 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 552 tkr | 868 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 552 tkr | 868 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −868 tkr | −881 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 868 tkr | 881 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 484 tkr | 414 tkr |
| Forslag disposition | 2 506 tkr | 2 438 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 104 tkr | 1 954 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 402 tkr | 484 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 23 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 5,56 | 5,56 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 17 | 29 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 7 865 tkr | 7 865 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 24 tkr | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 66 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 118 tkr | 165 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 89 tkr | 89 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 89 tkr | 89 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 2 108 tkr | 2 542 tkr |
| Stallda sakerheter | 100 | 100 |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 100 | 100 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Advokat Åsa Lennmor ABHuvudarbetsställe
Stockholm
Juridik
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556688-6676
Registreringsdatum
25 oktober 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Juridik
- SNI 69.101 – Advokatbyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.