swereg

Affär'n Elma AB

559294-4598Aktiebolagreg. 2020

Butik & handel
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Vilhelmina, Västerbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 681 tkr

−3 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

21 tkr

−81 % mot föregående år

Soliditet

45 %

−0,1 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Affär´n Elma – Ännu en WordPress-webbplats

affarnelma.se

Adresser

Besöksadress

Järnvägsgatan 44, 912 34 Vilhelmina

Postadress

Järnvägsgatan 44, 912 34 Vilhelmina

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska sälja livsmedel, tobak, kläder, inredningsartiklar, bedriva catering samt förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20213 668 tkr404 tkr265 tkr
20224 162 tkr−33 tkr265 tkr
20234 654 tkr147 tkr351 tkr
20244 811 tkr110 tkr413 tkr
20254 681 tkr21 tkr420 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 45 % – branschmedian 47 %

Vinstmarginal 0,4 % – branschmedian 1,6 %

Omsättningstillväxt −2,7 % – branschmedian 0,4 %

Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning4 6814 8114 6544 1623 668
Förändring av lager–––0−17
Rörelseintäkter4 6814 8114 6544 1623 651
Handelsvaror3 5883 6683 4893 1532 786
Övriga externa kostnader315365345390404
Personalkostnader69663864362023
Av- och nedskrivningar3522202020
Rörelsekostnader4 6334 6934 4974 1833 233
Rörelseresultat47118157−21418
Ränteintäkter och liknande11000
Räntekostnader och liknande279111214
Finansiella poster−26−8−11−12−14
Resultat efter finansiella poster21110147−33404
Bokslutsdispositioner−9−28−3733−101
Resultat före skatt12811100303
Skatt på årets resultat51925062
Årets resultat762850240

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar013263952
Materiella anläggningstillgångar320310192128
Anläggningstillgångar320323456080
Varulager655645621655637
Kundfordringar71027––
Kortfristiga fordringar14612813610222
Kassa och bank60537680250
Omsättningstillgångar861825832837909
Summa tillgångar1 1811 148877897989
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat3883262402400
Fritt eget kapital395388326240240
Eget kapital420413351265265
Obeskattade reserver14113210468101
Långfristiga skulder1692407796192
Leverantörsskulder111140151224265
Skatteskulder6––––
Kortfristiga skulder451363344468431
Summa eget kapital och skulder1 1811 148877897989

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda22222

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet45 %45,1 %49,5 %35,6 %34,9 %
Kassalikviditet46 %50 %61 %39 %63 %
Rörelsemarginal1 %2,5 %3,4 %−0,5 %11,4 %
Vinstmarginal0,4 %2,3 %3,2 %−0,8 %11 %
Omsättningstillväxt−2,7 %3,4 %11,8 %13,5 %–
Avkastning på eget kapital1,7 %15 %24,3 %0 %90,6 %
Omsättning per anställd2 341 tkr2 406 tkr2 327 tkr2 081 tkr1 834 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (34)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital7 tkr62 tkr
Byggnader mark317 tkr299 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden332 tkr300 tkr
Byggnader mark avskrivningar14 tkr–
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop32 tkr300 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar13 tkr1 tkr
Checkrakningskredit kortfristig149 tkr7 tkr
Checkrakningskredit langfristig–0
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat7 tkr62 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−62 tkr−85 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning62 tkr85 tkr
Forandring periodiseringsfond−9 tkr−28 tkr
Forskott fran kunder−2 tkr64
Forslag disposition395 tkr388 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning395 tkr388 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter24 tkr9 tkr
Goodwill013 tkr
Goodwill anskaffningsvarden65 tkr65 tkr
Goodwill avskrivningar65 tkr52 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar13 tkr13 tkr
Inventarier verktyg installationer2 tkr11 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden40 tkr40 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar38 tkr30 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar8 tkr8 tkr
Lager ravaror fornodenheter655 tkr645 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga115 tkr109 tkr
Ovriga kortfristiga skulder70 tkr89 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut68 tkr108 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut169 tkr240 tkr
Periodiseringsfonder141 tkr132 tkr
Stallda sakerheter440 tkr440 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar440 tkr440 tkr
Tillgangar avsattningar skulder per typ173 tkr240 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter49 tkr18 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Affär'n Elma ABHuvudarbetsställe

    Järnvägsgatan 44, 912 34 Vilhelmina

    Butik & handel

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559294-4598

Registreringsdatum

30 december 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Vilhelmina, Västerbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Butik & handel

  • SNI 47.122 – Övrig detaljhandel med brett sortiment

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler