swereg

AgMaDi AB

559211-8961Aktiebolagreg. 2019

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Nyköping, Södermanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

629 tkr

−47 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

95 tkr

−81 % mot föregående år

Soliditet

91 %

+5,1 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Agronom Maria Dirke

agmadi.se

Adresser

Besöksadress

Vattengränd 2 A, 611 31 Nyköping

Postadress

c/o Maria Dirke, Vattengränd 2 A, 611 31 Nyköping

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet inom hållbar utveckling i livsmedelsproduktion och -konsumtion. Genom att bistå företag och organisationer med att utveckla, redovisa, kommunicera och informera om verksamhetens starka delar i riktning mot ökad ekonomisk, ekologisk och social hållbarhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 343 tkr794 tkr520 tkr
20211 174 tkr591 tkr690 tkr
20221 346 tkr698 tkr923 tkr
20231 201 tkr518 tkr1 041 tkr
20241 195 tkr492 tkr926 tkr
2025629 tkr95 tkr950 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 91 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 15,1 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −47,4 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning6291 1951 2011 3461 1741 343
Rörelseintäkter6291 1951 2011 3461 1741 343
Handelsvaror–09–––
Övriga externa kostnader879289675988
Personalkostnader461639601577521461
Av- och nedskrivningar744320
Rörelsekostnader555735703647583549
Rörelseresultat74460498699591794
Ränteintäkter och liknande73221–––
Räntekostnader och liknande−1400200
Finansiella poster213220−2−0−0
Resultat efter finansiella poster95492518698591794
Bokslutsdispositioner195−128−130−170−140−195
Resultat före skatt290364388528451599
Skatt på årets resultat65808311097129
Årets resultat225284305418354470

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar1661013160
Finansiella anläggningstillgångar3283283283262750
Anläggningstillgångar3443343383392910
Kundfordringar01011531289692
Kortfristiga fordringar174336340204210284
Kassa och bank1 0231 1131 1421 054818732
Omsättningstillgångar1 1961 4491 4811 2581 0281 016
Summa tillgångar1 5411 7831 8191 5981 3191 016
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat6765916866382870
Fritt eget kapital900876991873640470
Eget kapital9509261 041923690520
Obeskattade reserver568763635505335195
Leverantörsskulder0–––––
Skatteskulder––01138125
Kortfristiga skulder2294143170294301
Summa eget kapital och skulder1 5411 7831 8191 5981 3191 016

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda–11111
Föreslagen utdelning (tkr)322200400187185–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet91 %85,9 %85 %82,9 %72,5 %66,4 %
Kassalikviditet5 381 %1 533 %1 037 %741 %350 %337 %
Rörelsemarginal11,8 %38,5 %41,4 %51,9 %50,3 %59,1 %
Vinstmarginal15,1 %41,2 %43,1 %51,9 %50,3 %59,1 %
Omsättningstillväxt−47,4 %−0,5 %−10,8 %14,6 %−12,6 %–
Avkastning på eget kapital23,7 %30,7 %29,3 %45,2 %51,2 %90,4 %
Omsättning per anställd–1 195 tkr1 201 tkr1 346 tkr1 174 tkr1 343 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar328 tkr328 tkr
Arets resultat eget kapital225 tkr284 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat225 tkr284 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−284 tkr−305 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning284 tkr305 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr400 tkr
Forandring eget kapital totalt950 tkr926 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat225 tkr284 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr400 tkr
Forandring periodiseringsfond195 tkr−128 tkr
Forslag disposition900 tkr876 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning578 tkr676 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter69 tkr147 tkr
Inventarier verktyg installationer16 tkr6 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden18 tkr18 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar16 tkr12 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar4 tkr4 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga104 tkr87 tkr
Ovriga kortfristiga skulder7 tkr79 tkr
Periodiseringsfonder568 tkr763 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter15 tkr15 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –

  • AgMaDi ABHuvudarbetsställe

    Vattengränd 2 A, 611 31 Nyköping

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559211-8961

Registreringsdatum

5 juli 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Nyköping, Södermanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
  • SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler