swereg

Akira Consulting AB

559179-1420Aktiebolagreg. 2018

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Järfälla, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 467 tkr

+11 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

280 tkr

+19 % mot föregående år

Soliditet

56 %

−7,6 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Palettvägen 21, 175 47 Järfälla

Postadress

Palettvägen 21, 175 47 Järfälla

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall erbjuda produkter och tjänster inom IT-området samt annan därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 173 tkr584 tkr392 tkr
20201 380 tkr132 tkr437 tkr
20211 297 tkr215 tkr395 tkr
20221 487 tkr290 tkr394 tkr
20231 435 tkr234 tkr340 tkr
20241 317 tkr235 tkr325 tkr
20251 467 tkr280 tkr342 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 55,5 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 19,1 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 11,4 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 4671 3171 4351 4871 2971 3801 173
Övriga rörelseintäkter−100114–––––
Rörelseintäkter1 3661 4311 4351 4871 2971 3801 173
Övriga externa kostnader15523921420822322136
Personalkostnader9119349879878581 028553
Av- och nedskrivningar2525–––––
Rörelsekostnader1 0921 1981 2011 1951 0801 248588
Rörelseresultat275233234292217132584
Ränteintäkter och liknande101––––
Räntekostnader och liknande1002200
Finansiella poster−000−2−2−0−0
Resultat efter finansiella poster280235234290215132584
Bokslutsdispositioner––––0146−146
Resultat före skatt274233234290215278438
Skatt på årets resultat57484861476196
Årets resultat218185186229168217342

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar76102–––––
Anläggningstillgångar76102–––––
Kundfordringar1630170162157155157
Kortfristiga fordringar241198265241195221253
Kassa och bank299215322627454734640
Omsättningstillgångar541413587868649954893
Summa tillgångar617514587868649954893
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat75901041151771700
Fritt eget kapital292275290344345387342
Eget kapital342325340394395437392
Obeskattade reserver–––––0146
Leverantörsskulder0066665
Skatteskulder62230306317396
Kortfristiga skulder274190247474253517355
Summa eget kapital och skulder617514587868649954893

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda2222221
Föreslagen utdelning (tkr)–––240230210172

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet55,5 %63,1 %57,9 %45,4 %60,9 %45,8 %56,9 %
Kassalikviditet197 %218 %237 %183 %256 %185 %252 %
Rörelsemarginal18,7 %17,7 %16,3 %19,6 %16,7 %9,6 %49,8 %
Vinstmarginal19,1 %17,8 %16,3 %19,5 %16,6 %9,6 %49,8 %
Omsättningstillväxt11,4 %−8,2 %−3,5 %14,6 %−6 %17,7 %–
Avkastning på eget kapital63,6 %56,9 %54,7 %58,1 %42,5 %49,7 %87,2 %
Omsättning per anställd734 tkr659 tkr718 tkr743 tkr648 tkr690 tkr1 173 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital218 tkr185 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat218 tkr185 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−185 tkr−186 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning185 tkr186 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr200 tkr
Forandring eget kapital totalt342 tkr325 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat218 tkr185 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr200 tkr
Forslag disposition292 tkr275 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning92 tkr75 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter3 tkr117 tkr
Inventarier verktyg installationer76 tkr102 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden127 tkr127 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar51 tkr25 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–127 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar25 tkr25 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga75 tkr81 tkr
Ovriga kortfristiga skulder261 tkr161 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter7 tkr7 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 nov. 2019 – 31 okt. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 8 nov. 2018 – 31 okt. 2019 · Inlämnad –

  • Akira Consulting ABHuvudarbetsställe

    Palettvägen 21, 175 47 Järfälla

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559179-1420

Registreringsdatum

8 november 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler