swereg

AKonsult Anna Jacobsson AB

559337-8648Aktiebolagreg. 2021

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mölnlycke, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

71 tkr

−96 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−130 tkr

−122 % mot föregående år

Soliditet

92 %

+20 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Textilvägen 21, 435 39 Mölnlycke

Postadress

c/o Anna Jacobsson, Textilvägen 21, 435 39 Mölnlycke

Verksamhetsbeskrivning

Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och controlling. Både interimsuppdrag som CFO & business controller men även som specialist inom förändringsprojekt. Det kan röra som om ERP-projekt, processförändring inom ekonomi och controlling, systemförändringar mm.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 833 tkr697 tkr443 tkr
20231 662 tkr551 tkr583 tkr
20241 810 tkr601 tkr937 tkr
202571 tkr−130 tkr585 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 92,1 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal −183,1 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −96,1 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning711 8101 6621 833
Övriga rörelseintäkter019––
Rörelseintäkter711 8291 6621 833
Övriga externa kostnader12022914255
Personalkostnader791 0029751 082
Rörelsekostnader1991 2311 1171 137
Rörelseresultat−128598546697
Ränteintäkter och liknande−1960
Räntekostnader och liknande0600
Finansiella poster−236−0
Resultat efter finansiella poster−130601551697
Bokslutsdispositioner130100−138−170
Resultat före skatt0701413527
Skatt på årets resultat214786109
Årets resultat−1554327418

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Finansiella anläggningstillgångar4545––
Anläggningstillgångar4545––
Kundfordringar0378373238
Kortfristiga fordringar60570531340
Kassa och bank598914839736
Omsättningstillgångar6581 4841 3701 076
Summa tillgångar7031 5291 3701 076
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat5623582310
Fritt eget kapital560912558418
Eget kapital585937583443
Obeskattade reserver78208308170
Leverantörsskulder0191515
Skatteskulder37177278151
Kortfristiga skulder39384479463
Summa eget kapital och skulder7031 5291 3701 076

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)350350200187

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet92,1 %72,1 %60,4 %53,7 %
Kassalikviditet1 668 %386 %286 %232 %
Rörelsemarginal−180,1 %33 %32,8 %38 %
Vinstmarginal−183,1 %33,2 %33,2 %38 %
Omsättningstillväxt−96,1 %8,9 %−9,3 %–
Avkastning på eget kapital−0,2 %59,1 %56,1 %94,4 %
Omsättning per anställd71 tkr1 810 tkr1 662 tkr1 833 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (15)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar45 tkr45 tkr
Arets resultat eget kapital−1 tkr554 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−1 tkr554 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−554 tkr−327 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning554 tkr327 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning350 tkr200 tkr
Forandring periodiseringsfond130 tkr100 tkr
Forslag disposition560 tkr912 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning210 tkr562 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning350 tkr350 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter063 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga60 tkr129 tkr
Ovriga kortfristiga skulder2 tkr188 tkr
Periodiseringsfonder78 tkr208 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter–0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 30 sep. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • AKonsult Anna Jacobsson ABHuvudarbetsställe

    Textilvägen 21, 435 39 Mölnlycke

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559337-8648

Registreringsdatum

30 september 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Härryda, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler