Aktiebolag Rapidement
556457-1320Aktiebolagreg. 1992
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
40 tkr
Resultat efter fin. poster
472 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gävlegatan 32, 113 65 Stockholm
Postadress
c/o Wenström, Gävlegatan 32, 113 65 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva: Konsultverksamhet inom ledning och organisation. Litterärt och redaktionellt arbete. Handel med värdepapper. Investeringar i fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 142 tkr | −34 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −2 tkr | – |
| 2020 | 1 tkr | −7 tkr | 259 tkr |
| 2021 | 33 tkr | −7 tkr | 252 tkr |
| 2022 | 988 tkr | 795 tkr | 884 tkr |
| 2023 | 508 tkr | 338 tkr | 1 153 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 1 003 tkr |
| 2025 | 40 tkr | 472 tkr | 1 377 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,4 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 1 166,8 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 10 454,6 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 40 | 0 | 508 | 988 | 33 | 1 | 0 | 142 |
| Rörelseintäkter | 40 | 0 | 508 | 988 | 33 | 1 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 1 | 116 | 123 | 46 | 6 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 60 | 32 | 5 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 1 | 176 | 156 | 51 | 8 | – | – |
| Rörelseresultat | 33 | −1 | 332 | 832 | −19 | −7 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 440 | 1 | 6 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 438 | 1 | 6 | −37 | 12 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 472 | 0 | 338 | 795 | −7 | −7 | −2 | −34 |
| Resultat före skatt | 472 | 0 | 338 | 795 | −7 | −7 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 97 | 0 | 70 | 163 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 374 | 0 | 268 | 632 | −7 | −7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 158 | 158 | 158 | 158 | 158 | 158 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 158 | 158 | 158 | 158 | 158 | 158 | – | – |
| Varulager | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 0 | 15 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 122 | 70 | 403 | 15 | 0 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 1 352 | 940 | 963 | 1 132 | 141 | 98 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 474 | 1 010 | 1 366 | 1 147 | 142 | 103 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 632 | 1 168 | 1 524 | 1 306 | 300 | 261 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 883 | 883 | 764 | 132 | 139 | 146 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 257 | 883 | 1 033 | 764 | 132 | 139 | – | – |
| Eget kapital | 1 377 | 1 003 | 1 153 | 884 | 252 | 259 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 0 | −0 | −1 | – | – |
| Skatteskulder | 252 | 163 | 233 | 163 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 252 | 163 | 369 | 419 | 45 | −1 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 632 | 1 168 | 1 524 | 1 306 | 300 | 261 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1.2 | 0 | 0 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 150 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,4 % | 85,9 % | 75,6 % | 67,7 % | 84,2 % | 99,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 585 % | 621 % | 371 % | 274 % | 315 % | −11 575 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 82,2 % | −239,4 % | 65,4 % | 84,3 % | −57,4 % | −598 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1 166,8 % | 27,2 % | 66,6 % | 80,5 % | −21,6 % | −598 % | – | −23,9 % |
| Omsättningstillväxt | 10 454,6 % | −99,9 % | −48,6 % | 2 928,7 % | 2 895 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,2 % | 0 % | 23,3 % | 71,5 % | −2,8 % | −2,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 423 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 158 tkr | 158 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 158 tkr | 158 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 374 tkr | 104 |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 374 tkr | 104 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −104 | −268 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 104 | 268 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 377 tkr | 1 003 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 374 tkr | 104 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 150 tkr |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 257 tkr | 883 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 257 tkr | 883 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 0 |
| Lager varor under tillverkning | – | 0 |
| Lan delagare narstaende | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 122 tkr | 70 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Aktiebolag RapidementHuvudarbetsställe
Gävlegatan 32, 113 65 Stockholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556457-1320
Registreringsdatum
19 november 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 64.993 – Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
2 st
- Upphandlingskonsult Eva Wenström – särskilt företagsnamn, registrerat 4 augusti 2015. För den del av verksamheten som avser konsultverksamhet i offentlig upphandling.
- Upphandling VÄST – särskilt företagsnamn, registrerat 15 januari 2018. För den del av verksamheten som avser offentlig upphandlings- verksamhet i väst.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.