Aktiebolaget Forserums Kran & Montage
556365-3046Aktiebolagreg. 1989
Forserum, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 127 tkr
Resultat efter fin. poster
891 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Utsiktsgatan 8, 571 78 Forserum
Postadress
Utsiktsgatan 8, 571 78 Forserum
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av och entreprenadverksamhet med byggkranar och andra fasta eller mobila kranar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 7 250 tkr | 1 188 tkr | – |
| 2021 | 6 870 tkr | 502 tkr | – |
| 2022 | 9 424 tkr | 1 643 tkr | 5 777 tkr |
| 2023 | 7 027 tkr | 1 132 tkr | 6 604 tkr |
| 2024 | 7 391 tkr | 397 tkr | 6 817 tkr |
| 2025 | 6 127 tkr | 891 tkr | 7 324 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 14,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −17,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 127 | 7 391 | 7 027 | 9 424 | 6 870 | 7 250 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 035 | 16 | 1 577 | 241 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 162 | 7 407 | 8 604 | 9 665 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 30 | 1 496 | 982 | 1 403 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 633 | 1 311 | 1 823 | 1 578 | – | – |
| Personalkostnader | 2 758 | 2 632 | 2 550 | 2 522 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 726 | 1 469 | 1 946 | 2 366 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 147 | 6 908 | 7 301 | 7 869 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 015 | 499 | 1 303 | 1 796 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 37 | 9 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 138 | 139 | 180 | 153 | – | – |
| Finansiella poster | −125 | −102 | −171 | −153 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 891 | 397 | 1 132 | 1 643 | 502 | 1 188 |
| Bokslutsdispositioner | −250 | 252 | 165 | 291 | – | – |
| Resultat före skatt | 641 | 649 | 1 297 | 1 934 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 134 | 136 | 270 | 197 | – | – |
| Årets resultat | 507 | 513 | 1 028 | 1 738 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 263 | 3 889 | 5 283 | 6 809 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 763 | 4 389 | 5 783 | 7 309 | – | – |
| Kundfordringar | 673 | 415 | 704 | 951 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 804 | 723 | 819 | 1 116 | – | – |
| Kassa och bank | 5 406 | 5 412 | 5 267 | 4 061 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 210 | 6 136 | 6 087 | 5 177 | – | – |
| Summa tillgångar | 14 974 | 10 524 | 11 870 | 12 486 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 717 | 6 204 | 5 477 | 3 939 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 224 | 6 717 | 6 504 | 5 677 | – | – |
| Eget kapital | 7 324 | 6 817 | 6 604 | 5 777 | – | – |
| Obeskattade reserver | 920 | 670 | 922 | 1 087 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 812 | 1 576 | 2 598 | 3 609 | – | – |
| Leverantörsskulder | 137 | 188 | 355 | 254 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 18 | 9 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 918 | 1 462 | 1 746 | 2 014 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 974 | 10 524 | 11 870 | 12 486 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,8 % | 69,8 % | 61,8 % | 53,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 324 % | 420 % | 349 % | 257 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 16,6 % | 6,8 % | 18,6 % | 19,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,5 % | 5,4 % | 16,1 % | 17,4 % | 7,3 % | 16,4 % |
| Omsättningstillväxt | −17,1 % | 5,2 % | −25,4 % | 37,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 % | 7,5 % | 15,6 % | 30,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 042 tkr | 2 464 tkr | 2 342 tkr | 3 141 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 430 tkr | 180 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 500 tkr | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 507 tkr | 513 tkr |
| Byggnader mark | 2 134 tkr | 2 280 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 695 tkr | 3 695 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 561 tkr | 1 415 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 146 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 507 tkr | 513 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −513 tkr | −1 028 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 513 tkr | 1 028 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 250 tkr | −252 tkr |
| Forslag disposition | 7 224 tkr | 6 717 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 924 tkr | 6 717 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 78 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 298 tkr | 481 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 485 tkr | 1 851 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 187 tkr | 1 370 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 366 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 183 tkr | 182 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 366 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 5 831 tkr | 1 128 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 14 052 tkr | 10 964 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 8 221 tkr | 9 836 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 3 012 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 6 100 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 397 tkr | 1 142 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 3 012 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 53 tkr | 282 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 85 tkr | 81 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 304 tkr | 597 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 234 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 812 tkr | 1 342 tkr |
| Periodiseringsfonder | 490 tkr | 490 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 100 tkr | 2 100 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 392 tkr | 578 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Aktiebolaget Forserums Kran & MontageHuvudarbetsställe
Utsiktsgatan 8, 571 78 Forserum
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556365-3046
Registreringsdatum
3 juli 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nässjö, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.991 – Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.