Aktiebolaget Ögonstil Stockholm
559134-6746Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
4 240 tkr
Resultat efter fin. poster
78 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegnérgatan 4, 113 58 Stockholm
Postadress
Tegnérgatan 4, 113 58 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva optikerverksamhet. Utföra synundersökningar. Ordinera och sälja synhjälpmedel i form av kontaktlinser och glasögon. Sälja tillbehör så som vätskor, ögondroppar färdigläs och fodral. Erbjuda reparation av glasögon.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 695 tkr | 96 tkr | 125 tkr |
| 2020 | 1 965 tkr | 68 tkr | 177 tkr |
| 2021 | 1 682 tkr | −213 tkr | 27 tkr |
| 2022 | 2 391 tkr | 118 tkr | 83 tkr |
| 2023 | 2 855 tkr | −63 tkr | 65 tkr |
| 2024 | 2 945 tkr | −72 tkr | 52 tkr |
| 2025 | 3 737 tkr | 416 tkr | 309 tkr |
| 2026 | 4 240 tkr | 78 tkr | 364 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 1,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 13,5 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 240 | 3 737 | 2 945 | 2 855 | 2 391 | 1 682 | 1 965 | 1 695 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | – | 58 | 285 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 5 | 7 | 59 | 64 | 116 | 35 | 2 |
| Rörelseintäkter | 4 251 | 3 741 | 2 952 | 2 914 | 2 454 | 1 797 | 2 059 | 1 981 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 726 | 968 |
| Handelsvaror | 1 609 | 1 175 | 977 | 1 089 | 861 | 728 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 732 | 659 | 695 | 552 | 485 | 490 | 531 | 575 |
| Personalkostnader | 1 764 | 1 413 | 1 268 | 1 264 | 916 | 719 | 642 | 255 |
| Av- och nedskrivningar | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 65 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 4 | 1 | 1 | 1 | 2 | 21 | 22 |
| Rörelsekostnader | 4 172 | 3 318 | 3 008 | 2 973 | 2 330 | 2 005 | 1 986 | 1 885 |
| Rörelseresultat | 79 | 423 | −56 | −59 | 124 | −208 | 72 | 97 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 9 | 18 | 4 | 6 | 5 | 4 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −8 | −17 | −4 | −6 | −5 | −4 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 78 | 416 | −72 | −63 | 118 | −213 | 68 | 96 |
| Resultat före skatt | 78 | 416 | −72 | −63 | 118 | −213 | 68 | 96 |
| Skatt på årets resultat | 24 | 53 | – | – | – | 0 | 15 | 22 |
| Årets resultat | 55 | 362 | −72 | −63 | 118 | −213 | 52 | 75 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 130 | 195 | 260 | 325 | 390 | 455 | 520 | 585 |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 | 22 | 24 | 25 | 27 | 29 | 30 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | – | 0 | 84 | 84 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 161 | 227 | 284 | 350 | 501 | 568 | 550 | 585 |
| Varulager | 1 006 | 911 | 779 | 599 | 558 | 454 | 443 | 385 |
| Kundfordringar | 29 | 71 | 48 | 5 | 24 | 7 | 8 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 139 | 151 | 109 | 90 | 145 | 90 | 28 | 36 |
| Kassa och bank | 222 | 123 | −88 | 36 | −97 | −188 | 84 | 95 |
| Omsättningstillgångar | 1 367 | 1 185 | 801 | 726 | 607 | 356 | 556 | 517 |
| Summa tillgångar | 1 527 | 1 413 | 1 085 | 1 076 | 1 108 | 923 | 1 106 | 1 102 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 259 | −103 | 75 | 78 | −86 | 190 | 75 | 0 |
| Fritt eget kapital | 314 | 259 | 2 | 15 | 33 | −23 | 127 | 75 |
| Eget kapital | 364 | 309 | 52 | 65 | 83 | 27 | 177 | 125 |
| Långfristiga skulder | 630 | 675 | 665 | 595 | 665 | 624 | 825 | 683 |
| Leverantörsskulder | 325 | 219 | 254 | 261 | 176 | 148 | 59 | 196 |
| Skatteskulder | 9 | 38 | 0 | 29 | 49 | 50 | 22 | 14 |
| Kortfristiga skulder | 534 | 429 | 368 | 417 | 360 | 272 | 104 | 294 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 527 | 1 413 | 1 085 | 1 076 | 1 108 | 923 | 1 106 | 1 102 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,8 % | 21,9 % | 4,8 % | 6 % | 7,5 % | 2,9 % | 16 % | 11,3 % |
| Kassalikviditet | 68 % | 64 % | 6 % | 30 % | 13 % | −36 % | 109 % | 45 % |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | 11,3 % | −1,9 % | −2,1 % | 5,2 % | −12,4 % | 3,7 % | 5,7 % |
| Vinstmarginal | 1,8 % | 11,1 % | −2,4 % | −2,2 % | 4,9 % | −12,7 % | 3,5 % | 5,7 % |
| Omsättningstillväxt | 13,5 % | 26,9 % | 3,2 % | 19,4 % | 42,2 % | −14,4 % | 15,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 15 % | 117,1 % | −138,7 % | −97,5 % | 143,3 % | −782,3 % | 29,6 % | 59,9 % |
| Omsättning per anställd | 1 413 tkr | 1 246 tkr | 982 tkr | 952 tkr | 1 196 tkr | 561 tkr | 655 tkr | 565 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 10 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 55 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 55 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −362 tkr | 72 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 105 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 362 tkr | −72 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 364 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 55 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 21 tkr | 22 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 32 tkr | 32 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 11 tkr | 10 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Forskott fran kunder | 7 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition | 314 tkr | 259 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 314 tkr | 259 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 55 tkr | 39 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 130 tkr | 195 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 650 tkr | 650 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 520 tkr | 455 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 65 tkr | 65 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 006 tkr | 911 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 55 tkr | 40 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 193 tkr | 161 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 630 tkr | 675 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 feb. 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 feb. 2020 – 31 jan. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 feb. 2019 – 31 jan. 2020 · Inlämnad –
Aktiebolaget Ögonstil StockholmHuvudarbetsställe
Tegnérgatan 4, 113 58 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559134-6746
Registreringsdatum
21 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 004 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.742 – Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.