Aktiebolaget Znapshot P.E. Berglund
556226-3490Aktiebolagreg. 1983
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
218 tkr
Resultat efter fin. poster
381 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ruddammsvägen 11-13, 114 21 Stockholm
Postadress
Ruddammsvägen 11-13, 114 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet består av reklamfotografering, illustrationer och idéverksamhet inom reklambranschen och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 724 tkr | 141 tkr | – |
| 2019 | 982 tkr | 85 tkr | – |
| 2020 | 808 tkr | −58 tkr | 714 tkr |
| 2021 | 360 tkr | −86 tkr | 628 tkr |
| 2022 | 536 tkr | −95 tkr | 533 tkr |
| 2023 | 317 tkr | −239 tkr | 294 tkr |
| 2024 | 156 tkr | −329 tkr | 85 tkr |
| 2025 | 218 tkr | 381 tkr | 466 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,5 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal 174,8 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt 39,7 % – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 218 | 156 | 317 | 536 | 360 | 808 | 982 | 724 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 3 | 19 | 82 | 31 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | 156 | 320 | 554 | 442 | 839 | – | – |
| Handelsvaror | 5 | 4 | 38 | 67 | 13 | 23 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 422 | 455 | 488 | 531 | 470 | 510 | – | – |
| Personalkostnader | 8 | 22 | 24 | 30 | 25 | 351 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 7 | 7 | 7 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 436 | 484 | 558 | 635 | 515 | 892 | – | – |
| Rörelseresultat | −218 | −328 | −238 | −80 | −73 | −53 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | −0 | 0 | −3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 2 | 15 | 13 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 599 | −1 | −1 | −15 | −13 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 381 | −329 | −239 | −95 | −86 | −58 | 85 | 141 |
| Resultat före skatt | 381 | −329 | −239 | −95 | −86 | −58 | – | – |
| Årets resultat | 381 | −329 | −239 | −95 | −86 | −58 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | – | 245 | – | 1 105 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 2 | 0 | 18 | 362 | 106 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 131 | 122 | 231 | 536 | 266 | – | – |
| Kassa och bank | 107 | 138 | 33 | 273 | 247 | 276 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 151 | 269 | 155 | 504 | 783 | 542 | – | – |
| Summa tillgångar | 796 | 514 | 803 | 1 609 | 1 896 | 1 661 | – | – |
| Aktiekapital | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | – | – |
| Bundet eget kapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Balanserat resultat | −65 | 144 | 383 | 478 | 564 | 622 | – | – |
| Fritt eget kapital | 316 | −65 | 144 | 383 | 478 | 564 | – | – |
| Eget kapital | 466 | 85 | 294 | 533 | 628 | 714 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 99 | 40 | 206 | 31 | 40 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 330 | 429 | 509 | 1 076 | 1 268 | 947 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 796 | 514 | 803 | 1 609 | 1 896 | 1 661 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,5 % | 16,6 % | 36,6 % | 33,1 % | 33,1 % | 43 % | – | – |
| Kassalikviditet | 46 % | 63 % | 30 % | 47 % | 62 % | 57 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −100,2 % | −210,3 % | −75,2 % | −15 % | −20,3 % | −6,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 174,8 % | −210,8 % | −75,5 % | −17,8 % | −23,8 % | −7,2 % | 8,6 % | 19,5 % |
| Omsättningstillväxt | 39,7 % | −50,7 % | −40,9 % | 48,8 % | −55,5 % | −17,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 81,7 % | −385,9 % | −81,4 % | −17,8 % | −13,7 % | −8,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 218 tkr | 156 tkr | 317 tkr | 536 tkr | 360 tkr | 808 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 555 tkr | 155 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 555 tkr | 155 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 400 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 400 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 381 tkr | −329 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 381 tkr | −329 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 329 tkr | 239 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −329 tkr | −239 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 466 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 381 tkr | −329 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | – | −65 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 316 tkr | −65 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 86 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 137 tkr | 137 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 44 tkr | 44 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 161 tkr | 160 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 90 tkr | – |
| Reservfond | 25 tkr | 25 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 600 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 164 tkr | 169 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Aktiebolaget Znapshot P.E. BerglundHuvudarbetsställe
Ruddammsvägen 11-13, 114 21 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556226-3490
Registreringsdatum
14 mars 1983
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
125 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.