swereg

Akut Rehab Bartholdsson AB

559192-8873Aktiebolagreg. 2019

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Gullbrandstorp, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 276 tkr

−0 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

221 tkr

+13 % mot föregående år

Soliditet

78 %

+2,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Dammvägen 5, 305 64 Gullbrandstorp

Postadress

Dammvägen 5, 305 64 Gullbrandstorp

Verksamhetsbeskrivning

Behandlingar inom fysioterapi och sjukgymnastik samt konsulttjänster och föreläsningar inom fysioterapi och sjukgymnastik samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019990 tkr252 tkr157 tkr
20201 065 tkr102 tkr237 tkr
20211 124 tkr100 tkr314 tkr
20221 182 tkr133 tkr308 tkr
20231 237 tkr188 tkr268 tkr
20241 278 tkr195 tkr245 tkr
20251 276 tkr221 tkr262 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 77,7 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 17,3 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt −0,2 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 2761 2781 2371 1821 1241 065990
Övriga rörelseintäkter––––017–
Rörelseintäkter1 2761 2781 2371 1821 1241 082990
Handelsvaror–––––02
Övriga externa kostnader286290262267284313264
Personalkostnader714729722718669582398
Av- och nedskrivningar55636464646447
Rörelsekostnader1 0551 0821 0471 0491 018959711
Rörelseresultat221196190133106123279
Ränteintäkter och liknande0000–––
Räntekostnader och liknande111072127
Finansiella poster−1−1−1−0−7−21−27
Resultat efter finansiella poster221195188133100102252
Bokslutsdispositioner29271349−30−116
Resultat före skatt25022320218197102136
Skatt på årets resultat52464237202229
Årets resultat1981771601447780107

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Immateriella anläggningstillgångar174229284339394449504
Materiella anläggningstillgångar00817263443
Anläggningstillgångar174229292356420483547
Kundfordringar8––––––
Kortfristiga fordringar735856546681101
Kassa och bank9068502416223384
Omsättningstillgångar16312710678229314185
Summa tillgångar338356398434648798732
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat151858114187107–
Fritt eget kapital212195218258264187107
Eget kapital262245268308314237157
Obeskattade reserver0295770119116116
Långfristiga skulder362587126405402
Skatteskulder1428412311–4
Kortfristiga skulder39576649904058
Summa eget kapital och skulder338356398434648798732

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)200180200200150––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet77,7 %75,2 %78,5 %83,7 %62,9 %41,2 %34 %
Kassalikviditet419 %222 %161 %160 %253 %793 %321 %
Rörelsemarginal17,3 %15,4 %15,3 %11,3 %9,5 %11,6 %28,2 %
Vinstmarginal17,3 %15,3 %15,2 %11,3 %8,9 %9,6 %25,5 %
Omsättningstillväxt−0,2 %3,3 %4,7 %5,2 %5,5 %7,6 %–
Avkastning på eget kapital75,4 %72,2 %59,8 %46,8 %24,4 %33,8 %68,2 %
Omsättning per anställd1 276 tkr1 278 tkr1 237 tkr1 182 tkr1 124 tkr1 065 tkr990 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (28)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar029 tkr
Arets resultat eget kapital198 tkr177 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat198 tkr177 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−177 tkr−160 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning177 tkr160 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning180 tkr200 tkr
Forandring eget kapital totalt262 tkr245 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat198 tkr177 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning180 tkr200 tkr
Forandring overavskrivningar29 tkr27 tkr
Forslag disposition212 tkr195 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning12 tkr15 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter65 tkr58 tkr
Hyresratter liknande rattigheter174 tkr229 tkr
Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden550 tkr550 tkr
Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar376 tkr321 tkr
Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar55 tkr55 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden44 tkr44 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar44 tkr44 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–8 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga2–
Ovriga kortfristiga skulder25 tkr29 tkr
Ovriga langfristiga skulder36 tkr25 tkr
Stallda sakerheter200 tkr200 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar200 tkr200 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter–0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 29 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • Akut Rehab Bartholdsson ABHuvudarbetsställe

    Dammvägen 5, 305 64 Gullbrandstorp

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559192-8873

Registreringsdatum

29 januari 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Halmstad, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler