swereg

Akvi AB

559323-8016Aktiebolagreg. 2021

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Lidingö, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 264 tkr

−26 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

40 tkr

+264 % mot föregående år

Soliditet

90 %

+7,3 p.e. mot föregående år

Anställda

0

−100 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

AKVI AB

akvi.se

Adresser

Besöksadress

Vårdkasstigen 13, 181 62 Lidingö

Postadress

c/o Mathias Stenemyr, Vårdkasstigen 13, 181 62 Lidingö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsult- och entreprenadverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet, bolaget skall även äga och förvalta fastigheter.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021351 tkr4 tkr352 tkr
20223 706 tkr949 tkr900 tkr
20232 203 tkr64 tkr948 tkr
20241 715 tkr11 tkr606 tkr
20251 264 tkr40 tkr534 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 90,1 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 3,2 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −26,3 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning1 2641 7152 2033 706351
Rörelseintäkter1 2641 7152 2033 706351
Handelsvaror1 1351 0555216810
Övriga externa kostnader89197314239121
Personalkostnader04541 3081 838226
Rörelsekostnader1 2241 7062 1442 757347
Rörelseresultat419599494
Ränteintäkter och liknande01500
Räntekostnader och liknande00000
Finansiella poster−01500
Resultat efter finansiella poster4011649494
Bokslutsdispositioner248–0−2480
Resultat före skatt28811647014
Skatt på årets resultat603161532
Årets resultat2287495482

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Kundfordringar141173231910
Kortfristiga fordringar160303522360528
Kassa och bank4326668801 237146
Omsättningstillgångar5929691 4021 596675
Summa tillgångar5929691 4021 596675
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat256548850302300
Fritt eget kapital484556898850302
Eget kapital534606948900352
Obeskattade reserver02482482480
Leverantörsskulder0730170
Skatteskulder25–0192
Kortfristiga skulder59115206449323
Summa eget kapital och skulder5929691 4021 596675

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda00.5221
Föreslagen utdelning (tkr)40030050––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet90,1 %82,8 %81,7 %68,7 %52,1 %
Kassalikviditet1 006 %839 %681 %356 %209 %
Rörelsemarginal3,2 %0,5 %2,7 %25,6 %1,2 %
Vinstmarginal3,2 %0,6 %2,9 %25,6 %1,1 %
Omsättningstillväxt−26,3 %−22,2 %−40,6 %955,8 %–
Avkastning på eget kapital42,7 %1,2 %5,1 %60,9 %0,5 %
Omsättning per anställd–3 430 tkr1 102 tkr1 853 tkr351 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital228 tkr7 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat228 tkr7 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−7 tkr−49 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott–300 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning7 tkr49 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning300 tkr50 tkr
Forandring eget kapital totalt534 tkr606 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat228 tkr7 tkr
Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott–300 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning300 tkr50 tkr
Forandring periodiseringsfond248 tkr–
Forslag disposition484 tkr556 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning84 tkr256 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter5 tkr7 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga13 tkr123 tkr
Ovriga kortfristiga skulder4 tkr7
Periodiseringsfonder0248 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter30 tkr108 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Akvi ABHuvudarbetsställe

    Vårdkasstigen 13, 181 62 Lidingö

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559323-8016

Registreringsdatum

22 juni 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Lidingö, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
  • SNI 43.500 – Specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet i samband med anläggningsarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler