swereg

ALNI AB Bygg och Rope Access

559295-5719Aktiebolagreg. 2021

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Piteå, Norrbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

9 tkr

−99 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

68 tkr

−24 % mot föregående år

Soliditet

50 %

+8 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Ymersgatan 15, 941 51 Piteå

Postadress

Ymersgatan 15, 941 51 Piteå

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt bedriva service och inspektionsarbeten på hög höjd med hjälp av repteknik inom byggsektorn, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska utföra normala bygg och reparationsarbeten inom byggsektorn. Bolaget ska även bedriva förvaltning av aktier, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20211 143 tkr316 tkr214 tkr
20221 250 tkr128 tkr289 tkr
20231 263 tkr131 tkr364 tkr
20241 346 tkr89 tkr454 tkr
20259 tkr68 tkr613 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 50,2 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 755,6 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −99,3 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning91 3461 2631 2501 143
Rörelseintäkter91 3461 2631 2501 143
Handelsvaror0964252308106
Övriga externa kostnader68121309261268
Personalkostnader12232562550453
Av- och nedskrivningar69930
Rörelsekostnader851 3271 1311 122828
Rörelseresultat−7619131128316
Ränteintäkter och liknande110––
Räntekostnader och liknande1830100
Finansiella poster14370−1−0−0
Resultat efter finansiella poster6889131128316
Bokslutsdispositioner920−34−32−78
Resultat före skatt159899796238
Skatt på årets resultat–0212049
Årets resultat159897575189

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar0614230
Finansiella anläggningstillgångar1 0001 000–––
Anläggningstillgångar1 0001 00614230
Kundfordringar–019212681
Kortfristiga fordringar9890217154130
Kassa och bank205250377361292
Omsättningstillgångar303340594515422
Summa tillgångar1 3031 346608538422
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat4293392641890
Fritt eget kapital588429339264189
Eget kapital613454364289214
Obeskattade reserver5314514511178
Långfristiga skulder525625–––
Leverantörsskulder12770
Skatteskulder–027651
Kortfristiga skulder113123100139130
Summa eget kapital och skulder1 3031 346608538422

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11111

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet50,2 %42,2 %78,7 %70 %65,4 %
Kassalikviditet269 %277 %596 %371 %325 %
Rörelsemarginal−839,5 %1,4 %10,4 %10,3 %27,6 %
Vinstmarginal755,6 %6,6 %10,4 %10,2 %27,7 %
Omsättningstillväxt−99,3 %6,6 %1 %9,4 %–
Avkastning på eget kapital26 %19,7 %20,7 %26 %88,3 %
Omsättning per anställd9 tkr1 346 tkr1 263 tkr1 250 tkr1 143 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (30)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag1 000 tkr1 000 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden1 000 tkr1 000 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop01 000 tkr
Arets resultat eget kapital159 tkr89 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat159 tkr89 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−89 tkr−75 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning89 tkr75 tkr
Forandring eget kapital totalt613 tkr454 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat159 tkr89 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond92 tkr0
Forslag disposition588 tkr429 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning588 tkr429 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter11 tkr12 tkr
Inventarier verktyg installationer06 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden26 tkr26 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar26 tkr20 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar6 tkr9 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar200 tkr300 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga86 tkr78 tkr
Ovriga kortfristiga skulder01 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut100 tkr100 tkr
Ovriga langfristiga skulder300 tkr300 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut225 tkr325 tkr
Periodiseringsfonder53 tkr145 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar160 tkr100 tkr
Stallda sakerheter100 tkr100 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar100 tkr100 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter12 tkr19 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • ALNI AB Bygg och Rope AccessHuvudarbetsställe

    Ymersgatan 15, 941 51 Piteå

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559295-5719

Registreringsdatum

8 januari 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Piteå, Norrbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
  • SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler