swereg

Alphanatics AB

559199-5211Aktiebolagreg. 2019

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Lund, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 193 tkr

−39 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

26 tkr

−90 % mot föregående år

Soliditet

81 %

+38,7 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Plåtslagarevägen 18, 227 30 Lund

Postadress

Plåtslagarevägen 18, 227 30 Lund

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva produkt- projekt- och affärsutveckling inom IT-sektorn. Bolaget ska även bedriva rådgivning, coachning och verksamhetsutveckling inom IT samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 011 tkr229 tkr127 tkr
2020559 tkr152 tkr278 tkr
2021174 tkr11 tkr186 tkr
2022199 tkr42 tkr219 tkr
202394 tkr24 tkr237 tkr
20241 954 tkr255 tkr391 tkr
20251 193 tkr26 tkr458 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 81 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 2,2 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −38,9 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 1931 954941991745591 011
Rörelseintäkter1 1931 954941991745591 011
Råvaror och förnödenheter1 1161 603–––0561
Övriga externa kostnader41646014155−61197
Personalkostnader42951610846723
Av- och nedskrivningar555––––
Rörelsekostnader1 1671 70170157162406782
Rörelseresultat26253234211153229
Ränteintäkter och liknande0310–––
Räntekostnader och liknande00–0000
Finansiella poster−0310−0−0−0
Resultat efter finansiella poster26255244211152229
Bokslutsdispositioner60−60–––0−90
Resultat före skatt86195244211153139
Skatt på årets resultat1941792262
Årets resultat671551733915077

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar111622––––
Finansiella anläggningstillgångar152152–––––
Anläggningstillgångar16216822––––
Kundfordringar188603191211507536
Kortfristiga fordringar2207476517521817143
Kassa och bank272293321156119359371
Omsättningstillgångar4921 040386331337530414
Summa tillgångar6541 208408331337530414
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat341187169136128770
Fritt eget kapital40834118716913622877
Eget kapital458391237219186278127
Obeskattade reserver901509090909090
Leverantörsskulder0478–––––
Skatteskulder413611922342
Kortfristiga skulder106667812261162196
Summa eget kapital och skulder6541 208408331337530414

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda––––111
Föreslagen utdelning (tkr)0000–100–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet81 %42,3 %75,6 %87,8 %76,4 %65,9 %48,1 %
Kassalikviditet464 %156 %477 %1 509 %552 %327 %211 %
Rörelsemarginal2,2 %12,9 %24,7 %21 %6,6 %27,3 %22,7 %
Vinstmarginal2,2 %13,1 %25,4 %21,1 %6,4 %27,2 %22,7 %
Omsättningstillväxt−38,9 %1 988,9 %−53 %14,6 %−68,9 %−44,7 %–
Avkastning på eget kapital14,6 %39,6 %7,2 %15,1 %4,7 %54,2 %60,7 %
Omsättning per anställd––––174 tkr559 tkr1 011 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar50 tkr50 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden50 tkr50 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–50 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav102 tkr102 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden102 tkr102 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop–102 tkr
Arets resultat eget kapital67 tkr155 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat67 tkr155 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−155 tkr−17 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning155 tkr17 tkr
Forandring periodiseringsfond60 tkr−60 tkr
Forslag disposition408 tkr341 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning408 tkr341 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter0121 tkr
Inventarier verktyg installationer11 tkr16 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden27 tkr27 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar16 tkr11 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop00
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar5 tkr5 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga33 tkr22 tkr
Ovriga kortfristiga skulder52 tkr65 tkr
Periodiseringsfonder90 tkr150 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter13 tkr88 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Alphanatics ABHuvudarbetsställe

    Plåtslagarevägen 18, 227 30 Lund

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559199-5211

Registreringsdatum

20 mars 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Lund, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler