ALTEA i Stockholm AB
559283-1886Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
3 425 tkr
Resultat efter fin. poster
1 363 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1.2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Folkungagatan 76, 116 22 Stockholm
Postadress
Folkungagatan 76, 116 22 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsult och rådgivning inom ekonomi, organisations- och affärsutveckling, bedriva handel med värdepapper, äga och förvalta fastigheter, uppfödning av travhästar och därmed tillhörande tävlingsverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 0 tkr | – |
| 2021 | 80 tkr | 67 tkr | 78 tkr |
| 2022 | 1 058 tkr | 691 tkr | 626 tkr |
| 2023 | 3 305 tkr | 2 453 tkr | 2 775 tkr |
| 2024 | 3 425 tkr | 1 363 tkr | 3 856 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,4 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 39,8 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 3,7 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 425 | 3 305 | 1 058 | 80 | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | −60 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 365 | 3 305 | 1 058 | 80 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 315 | 382 | 69 | 2 | – |
| Övriga externa kostnader | 322 | 247 | 268 | 12 | – |
| Personalkostnader | 1 088 | 1 056 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 156 | 146 | 30 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 129 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 009 | 1 832 | 367 | 14 | – |
| Rörelseresultat | 1 356 | 1 473 | 691 | 67 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 980 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 363 | 2 453 | 691 | 67 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 363 | 2 453 | 691 | 67 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 283 | 304 | 142 | 14 | – |
| Årets resultat | 1 080 | 2 149 | 549 | 53 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 430 | 574 | 120 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 288 | 2 083 | 2 083 | 2 083 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 718 | 2 657 | 2 203 | 2 083 | – |
| Kundfordringar | 288 | 6 | 125 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 313 | 38 | 176 | 0 | – |
| Kassa och bank | 1 487 | 1 091 | 265 | 125 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 799 | 1 129 | 441 | 125 | – |
| Summa tillgångar | 4 517 | 3 786 | 2 643 | 2 207 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 2 750 | 601 | 53 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 831 | 2 750 | 601 | 53 | – |
| Eget kapital | 3 856 | 2 775 | 626 | 78 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 500 | 1 800 | 2 100 | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 10 | 5 | 1 | – |
| Skatteskulder | 403 | 367 | 149 | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 661 | 511 | 217 | 30 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 517 | 3 786 | 2 643 | 2 207 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.2 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,4 % | 73,3 % | 23,7 % | 3,5 % | – |
| Kassalikviditet | 272 % | 221 % | 203 % | 418 % | – |
| Rörelsemarginal | 39,6 % | 44,6 % | 65,3 % | 82,8 % | – |
| Vinstmarginal | 39,8 % | 74,2 % | 65,3 % | 82,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | 3,7 % | 212,3 % | 1 214,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28 % | 77,4 % | 87,6 % | 67,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 854 tkr | 3 305 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 288 tkr | 2 083 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 288 tkr | 2 083 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 205 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 080 tkr | 2 149 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 080 tkr | 2 149 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 149 tkr | −549 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 149 tkr | 549 tkr |
| Forslag disposition | 3 831 tkr | 2 750 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 831 tkr | 2 750 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 430 tkr | 574 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 650 tkr | 750 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 220 tkr | 176 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 300 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 200 tkr | 600 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 156 tkr | 146 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 111 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 203 tkr | 94 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 500 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 980 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 43 tkr | 40 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 16 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
ALTEA i Stockholm ABHuvudarbetsställe
Folkungagatan 76, 116 22 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559283-1886
Registreringsdatum
16 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 01.430 – Uppfödning av hästar och andra hästdjur
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.