Altira Dragstången AB
559261-2856Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
3 836 tkr
Resultat efter fin. poster
1 512 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Birger Jarlsgatan 62, 114 29 Stockholm
Postadress
Birger Jarlsgatan 62, 114 29 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, aktier i fastighets- bolag och värdehandlingar samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 3 643 tkr | 1 618 tkr | 981 tkr |
| 2022 | 3 426 tkr | 1 843 tkr | 504 tkr |
| 2023 | 3 836 tkr | 1 512 tkr | 64 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 39,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 12 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 836 | 3 426 | 3 643 |
| Rörelseintäkter | 3 836 | 3 426 | 3 643 |
| Övriga externa kostnader | 836 | 690 | 1 179 |
| Av- och nedskrivningar | 309 | 309 | 328 |
| Rörelsekostnader | 1 146 | 1 000 | 1 507 |
| Rörelseresultat | 2 690 | 2 427 | 2 136 |
| Ränteintäkter och liknande | 485 | 241 | 164 |
| Räntekostnader och liknande | 1 664 | 825 | 682 |
| Finansiella poster | −1 178 | −584 | −518 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 512 | 1 843 | 1 618 |
| Bokslutsdispositioner | −2 196 | −2 320 | −400 |
| Resultat före skatt | −684 | −477 | 1 218 |
| Skatt på årets resultat | 56 | 0 | 262 |
| Årets resultat | −740 | −477 | 956 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 21 430 | 21 739 | 22 049 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 925 | 9 625 | 9 625 |
| Anläggningstillgångar | 31 355 | 31 364 | 31 674 |
| Kundfordringar | 18 | 1 204 | 14 |
| Kortfristiga fordringar | 1 158 | 2 152 | 230 |
| Kassa och bank | 2 406 | 734 | 632 |
| Omsättningstillgångar | 3 565 | 2 885 | 862 |
| Summa tillgångar | 34 919 | 34 250 | 32 536 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 779 | 956 | 0 |
| Fritt eget kapital | 39 | 479 | 956 |
| Eget kapital | 64 | 504 | 981 |
| Obeskattade reserver | 400 | 400 | 400 |
| Långfristiga skulder | 32 308 | 2 320 | 28 950 |
| Leverantörsskulder | 91 | 49 | 61 |
| Skatteskulder | 55 | 679 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 2 148 | 31 026 | 2 204 |
| Summa eget kapital och skulder | 34 919 | 34 250 | 32 536 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,1 % | 2,4 % | 4 % |
| Kassalikviditet | 166 % | 9 % | 39 % |
| Rörelsemarginal | 70,1 % | 70,8 % | 58,6 % |
| Vinstmarginal | 39,4 % | 53,8 % | 44,4 % |
| Omsättningstillväxt | 12 % | −6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 159,9 % | −94,7 % | 97,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −740 tkr | −477 tkr |
| Byggnader mark | 21 430 tkr | 21 739 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 22 376 tkr | 22 376 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 946 tkr | 637 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 309 tkr | 309 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −740 tkr | −477 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 477 tkr | −956 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −477 tkr | 956 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 64 tkr | 504 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −740 tkr | −477 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 300 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 897 tkr | 454 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 9 925 tkr | 9 625 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 9 925 tkr | 9 625 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 300 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 39 tkr | 479 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 39 tkr | 479 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | 8 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 2 196 tkr | 2 320 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 230 tkr | 486 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 215 tkr | 238 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 576 tkr | 28 950 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 27 792 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 400 tkr | 400 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 4 516 tkr | 2 320 tkr |
| Stallda sakerheter | 30 000 tkr | 30 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 30 000 tkr | 30 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 211 tkr | 1 110 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Altira Dragstången ABHuvudarbetsställe
Birger Jarlsgatan 62, 114 29 Stockholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559261-2856
Registreringsdatum
1 juli 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.