swereg

Älvstaden Redovisning AB

559179-8284Aktiebolagreg. 2018

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Stockholm, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 170 tkr

+53 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

341 tkr

+0 % mot föregående år

Soliditet

52 %

−16 p.e. mot föregående år

Anställda

3

+50 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Kivra: 559179-8284, 106 31 Stockholm

Postadress

Kivra: 559179-8284, 106 31 Stockholm

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva redovisnings- och konsultverksamhet, rådgivning inom ekonomi-, beskattnings- och företagsfrågor, marknadsföring och försäljning av relaterade onlinekurser, därtill skall bolaget även äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020735 tkr244 tkr191 tkr
2021723 tkr211 tkr190 tkr
2022868 tkr103 tkr203 tkr
20231 027 tkr159 tkr204 tkr
20241 416 tkr340 tkr281 tkr
20252 170 tkr341 tkr257 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 52 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 15,7 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt 53,3 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning2 1701 4161 027868723735
Övriga rörelseintäkter12612423––
Rörelseintäkter2 2961 4271 032891723735
Råvaror och förnödenheter151164141012
Övriga externa kostnader574297235238181126
Personalkostnader1 228772634536321353
Rörelsekostnader1 9531 085873787512491
Rörelseresultat344342159103211244
Ränteintäkter och liknande11––––
Räntekostnader och liknande430000
Finansiella poster−3−3−0−0−0−0
Resultat efter finansiella poster341340159103211244
Bokslutsdispositioner−87−503472−53−62
Resultat före skatt254290193175158182
Skatt på årets resultat546341373441
Årets resultat200227151138124141

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Finansiella anläggningstillgångar100100––––
Anläggningstillgångar100100––––
Kundfordringar26618914114410484
Kortfristiga fordringar409330257274188134
Kassa och bank208525457236189
Omsättningstillgångar616382311331424322
Summa tillgångar716482311331424322
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat64315160
Fritt eget kapital207231154153140141
Eget kapital257281204203190191
Obeskattade reserver1465994311562
Leverantörsskulder211319098
Skatteskulder25129164422
Kortfristiga skulder314142988511970
Summa eget kapital och skulder716482311331424322

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda321111
Föreslagen utdelning (tkr)200225150150125125

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet52 %68 %67,9 %71,7 %66,3 %74,4 %
Kassalikviditet196 %269 %317 %390 %356 %463 %
Rörelsemarginal15,8 %24,2 %15,5 %11,9 %29,2 %33,2 %
Vinstmarginal15,7 %24 %15,5 %11,9 %29,2 %33,2 %
Omsättningstillväxt53,3 %37,8 %18,4 %20 %−1,6 %–
Avkastning på eget kapital78,1 %80,8 %74,1 %68 %65,3 %73,8 %
Omsättning per anställd723 tkr708 tkr1 027 tkr868 tkr723 tkr735 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (16)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag3 tkr3 tkr
Arets resultat eget kapital200 tkr227 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat200 tkr227 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−227 tkr−151 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning227 tkr151 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning225 tkr150 tkr
Forandring periodiseringsfond−87 tkr−50 tkr
Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga98 tkr98 tkr
Forslag disposition207 tkr231 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning7 tkr6 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning200 tkr225 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter131 tkr132 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga12 tkr9 tkr
Ovriga kortfristiga skulder237 tkr117 tkr
Periodiseringsfonder146 tkr59 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter30 tkr0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 14 nov. 2018 – 31 mars 2020 · Inlämnad –

  • Älvstaden Redovisning ABHuvudarbetsställe

    Kivra: 559179-8284, 106 31 Stockholm

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559179-8284

Registreringsdatum

14 november 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
  • SNI 85.594 – Personalutbildning
  • SNI 73.300 – PR och kommunikation
  • SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler