swereg

Alvtegen Design AB

559187-3749Aktiebolagreg. 2018

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Undersåker, Jämtlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

952 tkr

−6 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

144 tkr

+67 % mot föregående år

Soliditet

79 %

+3,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Alvtegen Design

alvtegendesign.se

Adresser

Besöksadress

Byvägen 30, 837 95 Undersåker

Postadress

Byvägen 30, 837 95 Undersåker

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva industri- och produktdesignverksamhet samt grafisk designverksamhet. Bolaget skall även bedriva sportverksamhet inom cykel- och skidguidning.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019715 tkr29 tkr103 tkr
2020704 tkr122 tkr175 tkr
2021740 tkr60 tkr222 tkr
2022670 tkr−2 tkr252 tkr
2023781 tkr−18 tkr249 tkr
20241 013 tkr86 tkr302 tkr
2025952 tkr144 tkr476 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 79 % – branschmedian 68,3 %

Vinstmarginal 15,2 % – branschmedian 9,3 %

Omsättningstillväxt −6,1 % – branschmedian −3,8 %

Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning9521 013781670740704715
Övriga rörelseintäkter––0302084–
Rörelseintäkter9521 013781700760788715
Råvaror och förnödenheter15432723231411
Övriga externa kostnader276263234213147142174
Personalkostnader673609530491528506502
Av- och nedskrivningar151183–––
Övriga rörelsekostnader9––––––
Rörelsekostnader989927798730699662686
Rörelseresultat−3787−17−306212529
Ränteintäkter och liknande0000–––
Räntekostnader och liknande1112231
Finansiella poster181−0−128−2−3−1
Resultat efter finansiella poster14486−18−26012229
Bokslutsdispositioner30−2017400−3040
Resultat före skatt17466−138609269
Skatt på årets resultat01419132015
Årets resultat17452−229477253

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar58384919–––
Finansiella anläggningstillgångar0135135135135135135
Anläggningstillgångar58174185155135135135
Kundfordringar760318203858
Kortfristiga fordringar158141104202589575
Kassa och bank4201538346229236155
Omsättningstillgångar578294187248287330230
Summa tillgångar636468372403422466365
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat252199202172125530
Fritt eget kapital42625219920217212553
Eget kapital476302249252222175103
Obeskattade reserver3363436010010070
Långfristiga skulder––––05368
Leverantörsskulder192014105152
Skatteskulder–––0234118
Kortfristiga skulder1271047991100137124
Summa eget kapital och skulder636468372403422466365

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)0000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet79 %75,1 %76,3 %74,3 %71,5 %54,7 %43,5 %
Kassalikviditet455 %284 %236 %272 %287 %241 %186 %
Rörelsemarginal−3,9 %8,6 %−2,2 %−4,5 %8,3 %17,8 %4,1 %
Vinstmarginal15,2 %8,5 %−2,3 %−0,3 %8,1 %17,3 %4 %
Omsättningstillväxt−6,1 %29,7 %16,6 %−9,5 %5,2 %−1,6 %–
Avkastning på eget kapital36,6 %17,3 %−0,9 %11,6 %21,1 %41 %51,7 %
Omsättning per anställd952 tkr1 013 tkr781 tkr670 tkr740 tkr704 tkr715 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav0135 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden0135 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar135 tkr–
Arets resultat eget kapital174 tkr52 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat174 tkr52 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−52 tkr2 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning52 tkr−2 tkr
Forandring periodiseringsfond30 tkr−20 tkr
Forslag disposition426 tkr252 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning426 tkr252 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter13 tkr14 tkr
Inventarier verktyg installationer58 tkr38 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden95 tkr60 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar37 tkr22 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop35 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar15 tkr11 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga18 tkr4 tkr
Ovriga kortfristiga skulder105 tkr80 tkr
Periodiseringsfonder33 tkr63 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar182 tkr–
Upparbetad ej fakturerad intakt51 tkr124 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter3 tkr3 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 19 dec. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • Alvtegen Design ABHuvudarbetsställe

    Byvägen 30, 837 95 Undersåker

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559187-3749

Registreringsdatum

19 december 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Åre, Jämtlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
  • SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
  • SNI 93.199 – Annan sportverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler