swereg

Amari Shop AB

559241-6498Aktiebolagreg. 2020

Butik & handel
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Årsta, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

3 698 tkr

−3 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

6 tkr

+108 % mot föregående år

Soliditet

56 %

+11,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

−50 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Hjälmarsvägen 26, 120 53 Årsta

Postadress

Hjälmarsvägen 26, 120 53 Årsta

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva försäljning av godis och alkoholfri dryck. Paketombudsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20212 729 tkr21 tkr41 tkr
20223 774 tkr111 tkr129 tkr
20233 980 tkr10 tkr137 tkr
20244 049 tkr303 tkr317 tkr
20253 804 tkr−68 tkr323 tkr
20263 698 tkr6 tkr327 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 56 % – branschmedian 47 %

Vinstmarginal 0,2 % – branschmedian 1,6 %

Omsättningstillväxt −2,8 % – branschmedian 0,4 %

Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Nettoomsättning3 6983 8044 0493 9803 7742 729
Förändring av lager–0145337114
Övriga rörelseintäkter17070171252––
Rörelseintäkter3 8693 8744 3654 2653 7812 844
Råvaror och förnödenheter2 7032 9813 0633 1792 8022 086
Handelsvaror−1122––––
Övriga externa kostnader445381402322346268
Personalkostnader633407445604403463
Av- och nedskrivningar85140140140113–
Rörelsekostnader3 8543 9324 0514 2453 6642 817
Rörelseresultat14−573142011726
Ränteintäkter och liknande0100––
Räntekostnader och liknande912111066
Finansiella poster−8−11−11−10−6−6
Resultat efter finansiella poster6−683031011121
Bokslutsdispositioner076−76–––
Resultat före skatt672271011121
Skatt på årets resultat12472235
Årets resultat4618088816

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar085170255340425
Materiella anläggningstillgångar083139194250–
Finansiella anläggningstillgångar626262626262
Anläggningstillgångar62230370511651487
Varulager288277299154122114
Kortfristiga fordringar23416016110912755
Kassa och bank15860222138
Omsättningstillgångar523495520286269207
Summa tillgångar585725891797921693
Aktiekapital252525252525
Bundet eget kapital252525252525
Balanserat resultat298292112104160
Fritt eget kapital30229829211210416
Eget kapital32732331713712941
Obeskattade reserver–076–––
Långfristiga skulder214321355541728592
Leverantörsskulder3–063––
Skatteskulder3464925275
Kortfristiga skulder43801421186460
Summa eget kapital och skulder585725891797921693

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202620252024202320222021
Medelantal anställda122222
Föreslagen utdelning (tkr)000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202620252024202320222021
Soliditet56 %44,6 %42,4 %17,2 %14,1 %6 %
Kassalikviditet546 %270 %156 %112 %232 %155 %
Rörelsemarginal0,4 %−1,5 %7,8 %0,5 %3,1 %1 %
Vinstmarginal0,2 %−1,8 %7,5 %0,3 %2,9 %0,8 %
Omsättningstillväxt−2,8 %−6 %1,7 %5,5 %38,3 %–
Avkastning på eget kapital1,4 %1,8 %56,8 %5,7 %67,9 %39,7 %
Omsättning per anställd3 698 tkr1 902 tkr2 024 tkr1 990 tkr1 887 tkr1 365 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andra langfristiga fordringar62 tkr62 tkr
Arets resultat eget kapital4 tkr6 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat4 tkr6 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−6 tkr−180 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning6 tkr180 tkr
Forandring periodiseringsfond076 tkr
Forslag disposition302 tkr298 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning302 tkr298 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter87 tkr14 tkr
Goodwill085 tkr
Goodwill anskaffningsvarden425 tkr425 tkr
Goodwill avskrivningar425 tkr340 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar85 tkr85 tkr
Inventarier verktyg installationer083 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden0277 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar194 tkr194 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar277 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–55 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar resp utrangeringar194 tkr–
Inventarier verktyg installationer nedskrivningar−194 tkr–
Lager ravaror fornodenheter288 tkr277 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga146 tkr145 tkr
Ovriga kortfristiga skulder37 tkr34 tkr
Ovriga langfristiga skulder214 tkr214 tkr
Periodiseringsfonder–0
Skulder koncernforetag langfristiga0107 tkr
Stallda sakerheter62 tkr62 tkr
Stallda sakerheter andra stallda sakerheter62 tkr62 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter01

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 11 feb. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –

  • Amari Shop ABHuvudarbetsställe

    Hjälmarsvägen 26, 120 53 Årsta

    Butik & handel

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559241-6498

Registreringsdatum

11 februari 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Butik & handel

  • SNI 47.260 – Detaljhandel med tobaksvaror
  • SNI 92.000 – Spel- och vadhållningsverksamhet
  • SNI 47.242 – Detaljhandel med konfektyrer

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler