Amazing Projects Stockholm AB
559188-0140Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grevgatan 26 Lgh 1402, 114 53 Stockholm
Postadress
Grevgatan 26 Lgh 1402, 114 53 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att ägna sig åt konsultverksamhet och projekt- ledning med specialitet på sociala och publika media inom kulturområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | – | – |
| 2019 | 46 tkr | 27 tkr | 71 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −29 tkr | 42 tkr |
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 0 tkr | −41 tkr | 1 380 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 1 380 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 28 tkr | 1 408 tkr |
| 2024 | – | −12 tkr | 1 368 tkr |
| 2025 | – | −6 tkr | 1 361 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 27,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 46 | – |
| Förändring av lager | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 46 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 0 | – | – | 5 | – | 13 | 19 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 | 0 | 0 | 0 | 5 | – | 29 | 19 | – |
| Rörelseresultat | −7 | −0 | 0 | 0 | −5 | – | −29 | 27 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 13 | −28 | – | 36 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −12 | 28 | 0 | −36 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −12 | 28 | 0 | −41 | – | −29 | 27 | – |
| Resultat före skatt | −6 | −12 | 28 | 0 | −41 | – | −29 | 27 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 6 | – |
| Årets resultat | −6 | −12 | 28 | 0 | −41 | – | −29 | 21 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 904 | 4 012 | 2 493 | 2 493 | 2 493 | – | 1 142 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 904 | 4 012 | 2 493 | 2 493 | 2 493 | – | 1 142 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 34 | 69 | 14 | 14 | – | 13 | 0 | – |
| Kassa och bank | 8 | 500 | 28 | 55 | 55 | – | 35 | 83 | – |
| Omsättningstillgångar | 42 | 534 | 97 | 69 | 69 | – | 48 | 83 | – |
| Summa tillgångar | 4 947 | 4 546 | 2 590 | 2 562 | 2 562 | – | 1 190 | 83 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 50 | 50 | 0 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 318 | 1 330 | 1 330 | 1 330 | 1 371 | 0 | 21 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 311 | 1 318 | 1 358 | 1 330 | 1 330 | – | −8 | 21 | – |
| Eget kapital | 1 361 | 1 368 | 1 408 | 1 380 | 1 380 | – | 42 | 71 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 6 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 3 585 | 3 178 | 1 182 | 1 182 | 1 182 | – | 1 148 | 13 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 947 | 4 546 | 2 590 | 2 562 | 2 562 | – | 1 190 | 83 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0 | 0 | – | 1 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,5 % | 30,1 % | 54,4 % | 53,9 % | 53,9 % | – | 3,6 % | 84,9 % | – |
| Kassalikviditet | 1 % | 17 % | 8 % | 6 % | 6 % | – | 4 % | 663 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | 58,2 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | 58,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,5 % | −0,9 % | 2 % | 0 % | −3 % | – | −67,3 % | 29,5 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 3 405 tkr | 3 012 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 3 405 tkr | 3 012 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 392 tkr | 520 tkr |
| Andelar koncernforetag | 1 499 tkr | 999 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 499 tkr | 999 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 999 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 500 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | −28 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | 28 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | – | −28 tkr |
| Forslag disposition | 1 311 tkr | 1 318 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 311 tkr | 1 318 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | – | 3 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | – | −989 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | – | 2 413 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | – | 0,184 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | – | 3 012 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | – | 0,184 |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 238 tkr | 238 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 842 tkr | −1 622 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 1 254 tkr | 119 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 1 499 tkr | 999 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 34 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 584 tkr | 3 178 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 20 dec. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Amazing Projects Stockholm ABHuvudarbetsställe
Grevgatan 26 Lgh 1402, 114 53 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559188-0140
Registreringsdatum
20 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.