Amel In the Raw AB
559160-5331Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
177 tkr
Resultat efter fin. poster
46 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bastugatan 19, 118 25 Stockholm
Postadress
c/o Karlsson/Sandberg, Bastugatan 19, 118 25 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva inredningsarkitekt, konsultverksamhet avseende företagsorganisation. Samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 792 tkr | 236 tkr | – |
| 2020 | 751 tkr | 288 tkr | – |
| 2021 | 312 tkr | −155 tkr | 220 tkr |
| 2022 | 322 tkr | 94 tkr | 312 tkr |
| 2023 | 373 tkr | 115 tkr | 403 tkr |
| 2024 | 97 tkr | −157 tkr | 246 tkr |
| 2025 | 56 tkr | −36 tkr | 210 tkr |
| 2026 | 177 tkr | 46 tkr | 256 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 26 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 216,1 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 177 | 56 | 97 | 373 | 322 | 312 | 751 | 792 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 226 | 140 | – | – |
| Rörelseintäkter | 177 | 56 | 97 | 373 | 549 | 453 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 6 | 0 | 10 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 52 | 25 | 32 | 41 | 25 | 24 | – | – |
| Personalkostnader | 80 | 69 | 223 | 212 | 429 | 574 | – | – |
| Rörelsekostnader | 131 | 93 | 255 | 258 | 454 | 608 | – | – |
| Rörelseresultat | 45 | −38 | −158 | 115 | 94 | −155 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 46 | −36 | −157 | 115 | 94 | −155 | 288 | 236 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 70 | – | – |
| Resultat före skatt | 46 | −36 | −157 | 115 | 94 | −85 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 24 | 2 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 46 | −36 | −157 | 91 | 92 | −85 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 53 | 66 | 82 | 26 | 81 | 3 | – | – |
| Kassa och bank | 214 | 150 | 200 | 467 | 262 | 302 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 267 | 216 | 281 | 494 | 343 | 305 | – | – |
| Summa tillgångar | 267 | 216 | 281 | 494 | 343 | 305 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 160 | 196 | 353 | 262 | 170 | 255 | – | – |
| Fritt eget kapital | 206 | 160 | 196 | 353 | 262 | 170 | – | – |
| Eget kapital | 256 | 210 | 246 | 403 | 312 | 220 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 11 | 6 | 36 | 91 | 32 | 86 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 267 | 216 | 281 | 494 | 343 | 305 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96 % | 97,1 % | 87,4 % | 81,6 % | 90,7 % | 71,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 523 % | 3 405 % | 791 % | 545 % | 1 079 % | 356 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 25,7 % | −67,9 % | −163,3 % | 30,8 % | 29,3 % | −49,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 26 % | −64,3 % | −161,9 % | 30,8 % | 29,2 % | −49,7 % | 38,4 % | 29,8 % |
| Omsättningstillväxt | 216,1 % | −42,3 % | −74 % | 15,8 % | 3,2 % | −58,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 18 % | −17 % | −63,9 % | 22,7 % | 29,5 % | −38,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 177 tkr | 56 tkr | 97 tkr | 373 tkr | 322 tkr | 312 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 46 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 46 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 36 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −36 tkr | −157 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 256 tkr | 210 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 46 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 206 tkr | 160 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 206 tkr | 160 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 53 tkr | 66 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 11 tkr | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Amel In the Raw ABHuvudarbetsställe
Bastugatan 19, 118 25 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559160-5331
Registreringsdatum
29 maj 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 01.199 – Odling av övriga ett- och tvååriga växter
- SNI 23.410 – Tillverkning av keramiska hushålls- och prydnadsartiklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.