Amöba Konsulter AB
556339-4492Aktiebolagreg. 1988
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
94 tkr
Resultat efter fin. poster
−39 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlavägen 81 Lgh 1403, 114 59 Stockholm
Postadress
c/o Möller, Karlavägen 81 Lgh 1403, 114 59 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka bokföringsbyråverksamhet och övrig administrativ service, konsultverksamhet inom byggbranschen, samt handel med värdepapper. Bolaget skall dock ej bedriva sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse och lag om kreditaktiebolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 607 tkr | 372 tkr | – |
| 2023 | 549 tkr | 391 tkr | – |
| 2024 | 653 tkr | 562 tkr | 2 757 tkr |
| 2025 | 94 tkr | −39 tkr | 2 614 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,5 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −41,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −85,6 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 94 | 653 | 549 | 607 |
| Rörelseintäkter | 94 | 653 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 144 | 106 | – | – |
| Personalkostnader | 59 | 60 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 90 | – | – |
| Rörelsekostnader | 264 | 256 | – | – |
| Rörelseresultat | −170 | 397 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 50 | – | – |
| Finansiella poster | 131 | 165 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | 562 | 391 | 372 |
| Bokslutsdispositioner | 145 | −26 | – | – |
| Resultat före skatt | 106 | 536 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | 109 | – | – |
| Årets resultat | 74 | 427 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 61 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 21 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 | 61 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 83 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 115 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 288 | 3 518 | – | – |
| Kassa och bank | 203 | 240 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 497 | 3 873 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 518 | 3 934 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 299 | 2 090 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 374 | 2 517 | – | – |
| Eget kapital | 2 614 | 2 757 | – | – |
| Obeskattade reserver | 807 | 952 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 98 | 226 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 518 | 3 934 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 205 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,5 % | 89,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 579 % | 1 715 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −180,8 % | 60,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −41,2 % | 86,1 % | 71,3 % | 61,3 % |
| Omsättningstillväxt | −85,6 % | 19 % | −9,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 15,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 94 tkr | 653 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 21 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 21 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 21 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 74 tkr | 427 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 74 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −427 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 427 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 218 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 145 tkr | −26 tkr |
| Forslag disposition | 2 374 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 169 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 205 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | −1 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | −36 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 423 tkr | 423 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 423 tkr | 362 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 61 tkr | 90 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 288 tkr | 3 518 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 87 tkr | 218 tkr |
| Periodiseringsfonder | 807 tkr | 952 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 124 tkr | 115 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Amöba Konsulter ABHuvudarbetsställe
Karlavägen 81 Lgh 1403, 114 59 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556339-4492
Registreringsdatum
1 november 1988
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Övriga registrerade namn
1 st
- Diax Trading – särskilt företagsnamn, registrerat 24 februari 2006. För den del av verksamheten som avser handel med värdepapper.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.