An Nam AB
559228-8517Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
23 168 tkr
Resultat efter fin. poster
3 405 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
23
An Nam - Vietnamesiskt Hemlagad Mat
annam.se
Adresser
Besöksadress
Vasagatan 10, 111 20 Stockholm
Postadress
c/o Hk Redo & Råd, Vasagatan 10, 111 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva restaurangverksamhet med fokus på det vietnamesiska köket.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 973 tkr | 1 257 tkr | 791 tkr |
| 2021 | 5 126 tkr | 1 366 tkr | 1 604 tkr |
| 2022 | 7 439 tkr | 452 tkr | 1 852 tkr |
| 2023 | 12 069 tkr | 115 tkr | 1 854 tkr |
| 2024 | 20 269 tkr | 1 057 tkr | 2 000 tkr |
| 2025 | 23 168 tkr | 3 405 tkr | 3 889 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,9 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 14,7 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 14,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 168 | 20 269 | 12 069 | 7 439 | 5 126 | 2 973 |
| Övriga rörelseintäkter | 102 | 82 | 213 | 277 | 704 | 78 |
| Rörelseintäkter | 23 270 | 20 351 | 12 283 | 7 716 | 5 830 | 3 051 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 3 184 | 2 039 | 1 370 | 752 |
| Handelsvaror | 5 090 | 5 335 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 219 | 4 331 | 2 461 | 1 677 | 1 050 | 549 |
| Personalkostnader | 9 652 | 8 693 | 5 889 | 3 385 | 2 036 | 493 |
| Av- och nedskrivningar | 877 | 749 | 551 | 161 | 7 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 19 838 | 19 111 | 12 085 | 7 263 | 4 464 | 1 794 |
| Rörelseresultat | 3 433 | 1 240 | 197 | 452 | 1 366 | 1 257 |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 6 | 3 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 42 | 189 | 85 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −28 | −183 | −82 | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 405 | 1 057 | 115 | 452 | 1 366 | 1 257 |
| Bokslutsdispositioner | −486 | −250 | −63 | −126 | −342 | −314 |
| Resultat före skatt | 2 920 | 807 | 52 | 326 | 1 024 | 943 |
| Skatt på årets resultat | 631 | 211 | 50 | 78 | 211 | 202 |
| Årets resultat | 2 289 | 596 | 2 | 248 | 813 | 741 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 500 | 1 700 | 1 900 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 400 | 2 090 | 1 739 | 1 857 | 42 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 954 | 150 | 150 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 854 | 3 940 | 3 789 | 1 857 | 42 | 0 |
| Varulager | 102 | 117 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Kundfordringar | 0 | 10 | 20 | 30 | 25 | – |
| Kortfristiga fordringar | 620 | 674 | 1 007 | 281 | 686 | 184 |
| Kassa och bank | 967 | 2 048 | 1 375 | 1 270 | 3 084 | 1 471 |
| Omsättningstillgångar | 1 689 | 2 839 | 2 412 | 1 581 | 3 800 | 1 685 |
| Summa tillgångar | 9 543 | 6 779 | 6 201 | 3 438 | 3 842 | 1 685 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 550 | 1 354 | 1 802 | 1 554 | 741 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 839 | 1 950 | 1 804 | 1 802 | 1 554 | 741 |
| Eget kapital | 3 889 | 2 000 | 1 854 | 1 852 | 1 604 | 791 |
| Obeskattade reserver | 1 581 | 1 095 | 845 | 782 | 656 | 314 |
| Långfristiga skulder | 83 | 1 044 | 871 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 516 | 813 | 669 | 166 | 199 | 155 |
| Skatteskulder | 794 | 349 | 74 | 101 | 413 | 202 |
| Kortfristiga skulder | 3 990 | 2 640 | 2 631 | 804 | 1 582 | 579 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 543 | 6 779 | 6 201 | 3 438 | 3 842 | 1 685 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 23 | 22 | 11 | 8 | 8 | 5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,9 % | 42,3 % | 40,7 % | 71,9 % | 55,3 % | 61,8 % |
| Kassalikviditet | 40 % | 103 % | 91 % | 193 % | 238 % | 286 % |
| Rörelsemarginal | 14,8 % | 6,1 % | 1,6 % | 6,1 % | 26,7 % | 42,3 % |
| Vinstmarginal | 14,7 % | 5,2 % | 1 % | 6,1 % | 26,7 % | 42,3 % |
| Omsättningstillväxt | 14,3 % | 67,9 % | 62,3 % | 45,1 % | 72,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 58,9 % | 29,8 % | 0,1 % | 13,4 % | 50,7 % | 93,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 007 tkr | 921 tkr | 1 097 tkr | 930 tkr | 641 tkr | 595 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 954 tkr | 150 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 289 tkr | 596 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 289 tkr | 596 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −596 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 596 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | 450 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 889 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 289 tkr | 596 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | 450 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −486 tkr | −250 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 507 tkr | 649 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 708 tkr | 708 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 200 tkr | 59 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 708 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 141 tkr | 59 tkr |
| Forslag disposition | 3 839 tkr | 1 950 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 339 tkr | 1 950 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 265 tkr | 466 tkr |
| Goodwill | 1 500 tkr | 1 700 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 500 tkr | 300 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 374 tkr | 1 441 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 988 tkr | 2 519 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 614 tkr | 1 078 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 469 tkr | 210 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 536 tkr | 490 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 31 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 102 tkr | 117 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 83 tkr | 477 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 355 tkr | 198 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 417 tkr | 578 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 250 tkr | 120 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 103 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 83 tkr | 940 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 1 518 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 1 518 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 1 518 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 1 581 tkr | 1 095 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 4 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 014 tkr | 780 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 28 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
An Nam ABHuvudarbetsställe
Vasagatan 10, 111 20 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559228-8517
Registreringsdatum
28 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.