Anders Melin Holding AB
556912-2137Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholm
Postadress
Box 55948, 102 16 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 387 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | – |
| 2022 | – | −2 tkr | 622 tkr |
| 2023 | – | −1 tkr | 621 tkr |
| 2024 | – | 0 tkr | 621 tkr |
| 2025 | – | 0 tkr | 621 tkr |
| 2026 | – | 0 tkr | 621 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,9 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | – | – | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | – | – | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | −2 | −2 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | −2 | −7 | 387 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 0 | −1 | −2 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | −1 | −2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 208 | 791 | 786 | 764 | 1 097 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 208 | 791 | 786 | 764 | 1 097 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 383 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 206 | 6 | 1 | 11 | 52 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 589 | 6 | 1 | 11 | 52 | – | – |
| Summa tillgångar | 797 | 797 | 787 | 775 | 1 149 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 571 | 571 | 571 | 572 | 574 | – | – |
| Fritt eget kapital | 571 | 571 | 571 | 571 | 572 | – | – |
| Eget kapital | 621 | 621 | 621 | 621 | 622 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 176 | 176 | 166 | 154 | 527 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 797 | 797 | 787 | 775 | 1 149 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,9 % | 77,9 % | 78,9 % | 80,1 % | 54,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 335 % | 3 % | 0 % | 7 % | 10 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0 % | 0 % | −0,2 % | −0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 208 tkr | 208 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 208 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 0 | 5 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | 5 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 | −100 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 | 100 |
| Forandring eget kapital totalt | 621 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 383 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | – | 583 tkr |
| Forslag disposition | 571 tkr | 571 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 571 tkr | 571 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 176 tkr | 176 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Anders Melin Holding ABHuvudarbetsställe
Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556912-2137
Registreringsdatum
29 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.