Anders Pistol AB
559122-7888Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 088 tkr
Resultat efter fin. poster
−64 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra 559122-7888, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra 559122-7888, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsult verksamhet inom tunnel och berg byggnad, Borrning och sprängning samt Sport och fritid uthyrning och försäljning
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 798 tkr | 1 398 tkr | – |
| 2019 | 2 058 tkr | −342 tkr | 868 tkr |
| 2020 | 2 855 tkr | 263 tkr | 1 023 tkr |
| 2021 | 2 604 tkr | 21 tkr | 491 tkr |
| 2022 | 2 281 tkr | 470 tkr | 950 tkr |
| 2023 | 1 717 tkr | −49 tkr | 923 tkr |
| 2024 | 1 856 tkr | 105 tkr | 1 056 tkr |
| 2025 | 2 227 tkr | 235 tkr | 1 279 tkr |
| 2026 | 2 088 tkr | −64 tkr | 524 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −3,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −6,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 088 | 2 227 | 1 856 | 1 717 | 2 281 | 2 604 | 2 855 | 2 058 | 1 798 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 9 | 267 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 088 | 2 227 | 1 856 | 1 717 | 2 290 | 2 871 | 2 855 | 2 058 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 134 | 4 | 18 | 57 | 69 | 187 | 643 | 132 | – |
| Övriga externa kostnader | 725 | 930 | 915 | 799 | 713 | 1 559 | 1 097 | 1 302 | – |
| Personalkostnader | 911 | 995 | 781 | 890 | 1 021 | 1 106 | 717 | 823 | – |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 20 | 20 | 20 | 13 | 26 | 119 | 119 | – |
| Rörelsekostnader | 1 813 | 1 950 | 1 735 | 1 766 | 1 817 | 2 877 | 2 577 | 2 377 | – |
| Rörelseresultat | 275 | 278 | 121 | −49 | 473 | −6 | 278 | −318 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −1 | 1 | 3 | 1 | 0 | 34 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 82 | 44 | 18 | 1 | 3 | 6 | 14 | 24 | – |
| Finansiella poster | −339 | −43 | −16 | 0 | −3 | 28 | −14 | −24 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −64 | 235 | 105 | −49 | 470 | 21 | 263 | −342 | 1 398 |
| Bokslutsdispositioner | −65 | – | – | 0 | 110 | – | −66 | 343 | – |
| Resultat före skatt | −129 | 235 | 105 | −49 | 580 | 21 | 197 | 1 | – |
| Skatt på årets resultat | 57 | 45 | 0 | −21 | 121 | 5 | 42 | 1 | – |
| Årets resultat | −186 | 189 | 105 | −27 | 459 | 16 | 155 | 1 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 223 | 266 | 150 | 150 | 170 | 724 | 358 | 478 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 | 257 | 180 | 55 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 226 | 522 | 330 | 205 | 170 | 724 | 358 | 478 | – |
| Kundfordringar | 446 | 161 | – | – | – | – | 0 | 454 | – |
| Kortfristiga fordringar | 608 | 658 | 313 | 366 | 132 | 16 | 81 | 800 | – |
| Kassa och bank | 421 | 479 | 440 | 282 | 576 | 332 | 861 | 48 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 028 | 1 137 | 753 | 648 | 708 | 348 | 942 | 848 | – |
| Summa tillgångar | 1 254 | 1 659 | 1 083 | 853 | 878 | 1 072 | 1 300 | 1 325 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 660 | 1 039 | 900 | 900 | 441 | 425 | 819 | 819 | – |
| Fritt eget kapital | 474 | 1 229 | 1 006 | 873 | 900 | 441 | 973 | 818 | – |
| Eget kapital | 524 | 1 279 | 1 056 | 923 | 950 | 491 | 1 023 | 868 | – |
| Obeskattade reserver | 65 | – | – | – | 0 | 110 | 176 | 6 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | −80 | −80 | 0 | −65 | 526 | 152 | 292 | – |
| Leverantörsskulder | 38 | 11 | 10 | 11 | 0 | 40 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | 0 | 62 | 42 | 231 | – |
| Kortfristiga skulder | 665 | 461 | 107 | −70 | −7 | −56 | −50 | 159 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 254 | 1 659 | 1 083 | 853 | 878 | 1 072 | 1 300 | 1 325 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | 0 | – | – | 600 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,9 % | 77,1 % | 97,5 % | 108,2 % | 108,2 % | 54 % | 89,4 % | 65,9 % | – |
| Kassalikviditet | 155 % | 247 % | 703 % | −923 % | −10 652 % | −625 % | −1 877 % | 533 % | – |
| Rörelsemarginal | 13,2 % | 12,5 % | 6,5 % | −2,9 % | 20,8 % | −0,3 % | 9,7 % | −15,5 % | – |
| Vinstmarginal | −3,1 % | 10,5 % | 5,7 % | −2,9 % | 20,6 % | 0,8 % | 9,2 % | −16,6 % | 77,8 % |
| Omsättningstillväxt | −6,3 % | 20 % | 8,1 % | −24,7 % | −12,4 % | −8,8 % | 38,7 % | 14,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −35,4 % | 14,8 % | 10 % | −3 % | 48,3 % | 3,3 % | 15,2 % | 0,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 088 tkr | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 3 tkr | 257 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 259 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 3 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 257 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 257 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −186 tkr | 189 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −186 tkr | 189 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −189 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 189 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 569 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −65 tkr | – |
| Forslag disposition | 474 tkr | 1 229 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 474 tkr | 1 229 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 223 tkr | 266 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 316 tkr | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 93 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 43 tkr | 20 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 257 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 162 tkr | 497 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 393 tkr | 63 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 234 tkr | 389 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | −80 tkr |
| Periodiseringsfonder | 65 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | −2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juni 2025 – 31 maj 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juni 2020 – 31 maj 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juni 2019 – 31 maj 2020 · Inlämnad –
Anders Pistol ABHuvudarbetsställe
Kivra 559122-7888, 106 31 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559122-7888
Registreringsdatum
24 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.