Andfall Aktiebolag
559207-8827Aktiebolagreg. 2019
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
64 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lövängsvägen 37 B, 756 55 Uppsala
Postadress
Lövängsvägen 37 B, 756 55 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av teoretiska och praktiska tjänster samt varor inom fordonsindustri och fordonshandel, försäljning av teoretiska och praktiska tjänster inom entreprenad, bygg, anläggning samt övriga hantverkarrelaterade områden, försäljning av teoretiska och praktiska tjänster inom företagsarrangemang, handel med aktier och andra finansiella instrument samt äga och förvalta fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 376 tkr | 135 tkr | 154 tkr |
| 2020 | 1 029 tkr | 598 tkr | 479 tkr |
| 2021 | 1 206 tkr | 431 tkr | 697 tkr |
| 2022 | 450 tkr | 435 tkr | 583 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −25 tkr | 276 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −32 tkr | 217 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 64 tkr | 108 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 450 | 1 206 | 1 029 | 376 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 27 | 81 | 14 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 477 | 1 287 | 1 043 | 376 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 4 | 27 | 186 | 134 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 34 | 28 | 102 | 99 | 132 | 51 |
| Personalkostnader | 0 | 8 | 13 | 62 | 777 | 82 | 17 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 18 | 21 | 63 | 33 |
| Rörelsekostnader | 20 | 42 | 40 | 187 | 924 | 463 | 235 |
| Rörelseresultat | −20 | −42 | −40 | 290 | 362 | 580 | 142 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | −12 | −6 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | – | – |
| Finansiella poster | 84 | 10 | 16 | 145 | 69 | 18 | −6 |
| Resultat efter finansiella poster | 64 | −32 | −25 | 435 | 431 | 598 | 135 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 216 | 18 | 55 | −147 | −181 | 0 |
| Resultat före skatt | 65 | 184 | −7 | 489 | 284 | 417 | 135 |
| Skatt på årets resultat | 13 | 39 | 0 | 103 | 66 | 92 | 31 |
| Årets resultat | 51 | 145 | −7 | 386 | 218 | 325 | 104 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 479 | 221 | 284 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 295 | 500 | 0 | 681 | 762 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 295 | 500 | 0 | 1 159 | 982 | 284 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 87 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 0 | 11 | 10 | 196 | 181 | 90 |
| Kassa och bank | 170 | 11 | 32 | 908 | 142 | 124 | 316 |
| Omsättningstillgångar | 210 | 11 | 43 | 918 | 338 | 304 | 406 |
| Summa tillgångar | 210 | 306 | 543 | 918 | 1 497 | 1 287 | 690 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 7 | 22 | 533 | 147 | 429 | 104 | 0 |
| Fritt eget kapital | 58 | 167 | 226 | 533 | 647 | 429 | 104 |
| Eget kapital | 108 | 217 | 276 | 583 | 697 | 479 | 154 |
| Obeskattade reserver | 40 | 40 | 256 | 273 | 328 | 181 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 1 | 5 | 0 |
| Skatteskulder | 52 | 39 | 0 | 10 | 92 | 123 | 31 |
| Kortfristiga skulder | 62 | 49 | 11 | 61 | 472 | 627 | 536 |
| Summa eget kapital och skulder | 210 | 306 | 543 | 918 | 1 497 | 1 287 | 690 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 160 | 204 | 300 | 500 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,4 % | 81,3 % | 88,3 % | 87,2 % | 64 % | 48,4 % | 22,3 % |
| Kassalikviditet | 337 % | 23 % | 400 % | 1 495 % | 72 % | 49 % | 76 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 64,4 % | 30 % | 56,4 % | 37,6 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | 96,7 % | 35,7 % | 58,1 % | 35,9 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −62,7 % | 17,2 % | 173,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 47,4 % | 66,8 % | −2,6 % | 66,2 % | 31,3 % | 67,9 % | 67,5 % |
| Omsättning per anställd | – | 0 tkr | 0 tkr | 450 tkr | 1 206 tkr | 1 029 tkr | 376 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 295 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 295 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 295 tkr | 205 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 51 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 51 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −145 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 145 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 160 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 108 tkr | 217 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 51 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 160 tkr | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 216 tkr |
| Forslag disposition | 58 tkr | 167 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 260 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 40 tkr | 40 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 84 tkr | 10 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Andfall AktiebolagHuvudarbetsställe
Lövängsvägen 37 B, 756 55 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559207-8827
Registreringsdatum
3 juni 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.