swereg

Ångmans Trafikskola AB

559339-8851Aktiebolagreg. 2021

Utbildning
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Sveg, Jämtlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

2 135 tkr

+8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−24 tkr

−117 % mot föregående år

Soliditet

23 %

−0 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Välkommen till Ångmans Trafikskola i Sveg - Härjedalen - Ångmans Trafikskola

Välkommen till Ångmans Trafikskola i Sveg - Härjedalen. Vi hjälper dig mot din körkortsdröm. Ta körkort AM eller B med oss!

angmanstrafikskola.se

Adresser

Besöksadress

Grava 406 Glissjöberg, 842 94 Sveg

Postadress

Grava 406 Glissjöberg, 842 94 Sveg

Verksamhetsbeskrivning

Trafikskola.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 057 tkr234 tkr210 tkr
20241 654 tkr117 tkr303 tkr
20251 976 tkr146 tkr419 tkr
20262 135 tkr−24 tkr395 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 23,4 % – branschmedian 65,7 %

Vinstmarginal −1,1 % – branschmedian 7,6 %

Omsättningstillväxt 8,1 % – branschmedian −0,2 %

Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023
Nettoomsättning2 1351 9761 6541 057
Rörelseintäkter2 1351 9761 6541 057
Råvaror och förnödenheter349260158197
Övriga externa kostnader716613515450
Personalkostnader1 002867778158
Av- och nedskrivningar65634811
Övriga rörelsekostnader–011–
Rörelsekostnader2 1321 8031 510817
Rörelseresultat4174145241
Ränteintäkter och liknande100–
Räntekostnader och liknande2928287
Finansiella poster−28−28−28−7
Resultat efter finansiella poster−24146117234
Resultat före skatt−24146117234
Skatt på årets resultat0302448
Årets resultat−2411693185

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023
Immateriella anläggningstillgångar2468
Materiella anläggningstillgångar1 3881 451415180
Anläggningstillgångar1 3901 455421188
Kundfordringar21326–
Kortfristiga fordringar1041055553
Kassa och bank194229295294
Omsättningstillgångar299335350347
Summa tillgångar1 6891 790771535
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat3942781850
Fritt eget kapital370394278185
Eget kapital395419303210
Långfristiga skulder616721324232
Leverantörsskulder402024–
Skatteskulder6323
Kortfristiga skulder67765014492
Summa eget kapital och skulder1 6891 790771535

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2026202520242023
Föreslagen utdelning (tkr)000–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023
Soliditet23,4 %23,4 %39,3 %39,3 %
Kassalikviditet44 %52 %242 %376 %
Rörelsemarginal0,2 %8,8 %8,7 %22,8 %
Vinstmarginal−1,1 %7,4 %7 %22,1 %
Omsättningstillväxt8,1 %19,5 %56,4 %–
Avkastning på eget kapital−6,2 %27,7 %30,6 %88,1 %
Omsättning per anställd––––
Övriga poster i årsredovisningen (25)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Arets resultat eget kapital−24 tkr116 tkr
Byggnader mark1 076 tkr1 091 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−24 tkr116 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−116 tkr−93 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning116 tkr93 tkr
Forskott fran kunder1010
Forslag disposition370 tkr394 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning370 tkr394 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter–0
Goodwill2 tkr4 tkr
Goodwill anskaffningsvarden10 tkr10 tkr
Goodwill avskrivningar8 tkr6 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar2 tkr2 tkr
Inventarier verktyg installationer232 tkr269 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden355 tkr355 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar123 tkr86 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar37 tkr44 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar80 tkr91 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden115 tkr115 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar35 tkr24 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar11 tkr11 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga83 tkr73 tkr
Ovriga kortfristiga skulder568 tkr610 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut616 tkr721 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter63 tkr17 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 12 okt. 2021 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –

  • Ångmans Trafikskola ABHuvudarbetsställe

    Grava 406 Glissjöberg, 842 94 Sveg

    Utbildning

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559339-8851

Registreringsdatum

12 oktober 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Härjedalen, Jämtlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Utbildning

  • SNI 85.530 – Trafikskoleverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler