ANIVA Medical AB
559107-3316Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−19 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Folkungagatan 102 1 Tr, 116 30 Stockholm
Postadress
Folkungagatan 102 1 Tr, 116 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bemanning inom vårdsektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 806 tkr | 344 tkr | – |
| 2018 | 1 410 tkr | 251 tkr | 345 tkr |
| 2019 | 907 tkr | 572 tkr | 500 tkr |
| 2020 | 118 tkr | 37 tkr | 357 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −24 tkr | 133 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −32 tkr | 101 tkr |
| 2023 | 50 tkr | 42 tkr | 142 tkr |
| 2024 | 61 tkr | 7 tkr | 148 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −19 tkr | 128 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 1 909 100 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 61 | 50 | 0 | 0 | 118 | 907 | 1 410 | 806 |
| Rörelseintäkter | −0 | 61 | 50 | 0 | 0 | 118 | 907 | 1 410 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 2 | 6 | 3 | 0 | 33 | 26 | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 47 | 0 | 25 | 21 | 59 | 62 | 112 | – |
| Personalkostnader | 1 | 8 | 6 | 0 | 1 | 22 | 239 | 1 020 | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 55 | 9 | 31 | 24 | 81 | 334 | 1 158 | – |
| Rörelseresultat | −20 | 6 | 41 | −31 | −24 | 37 | 573 | 251 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −0 | 0 | 0 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | 7 | 42 | −32 | −24 | 37 | 572 | 251 | 344 |
| Resultat före skatt | −19 | 7 | 42 | −32 | −24 | 37 | 572 | 251 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 1 | – | 0 | 8 | 123 | 55 | – |
| Årets resultat | −19 | 5 | 41 | −32 | −24 | 29 | 450 | 196 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 42 | 54 | 41 | 39 | 0 | 48 | 129 | – |
| Kassa och bank | 81 | 108 | 100 | 60 | 93 | 256 | 566 | 283 | – |
| Omsättningstillgångar | 128 | 149 | 154 | 101 | 133 | 256 | 614 | 413 | – |
| Summa tillgångar | 128 | 149 | 154 | 101 | 133 | 256 | 614 | 413 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 98 | 92 | 51 | 83 | 107 | 278 | 0 | 99 | – |
| Fritt eget kapital | 78 | 98 | 92 | 51 | 83 | 307 | 450 | 295 | – |
| Eget kapital | 128 | 148 | 142 | 101 | 133 | 357 | 500 | 345 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | – | – | 0 | −115 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 2 | 12 | 0 | 0 | −101 | 115 | 68 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 128 | 149 | 154 | 101 | 133 | 256 | 614 | 413 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 0 | – | 200 | 172 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 98,8 % | 92,1 % | 100 % | 100 % | 139,3 % | 81,3 % | 83,6 % | – |
| Kassalikviditet | – | 8 112 % | 1 263 % | – | – | −254 % | 536 % | 611 % | – |
| Rörelsemarginal | 1 951 500 % | 9,7 % | 82,1 % | – | – | 31,6 % | 63,2 % | 17,8 % | – |
| Vinstmarginal | 1 909 100 % | 10,8 % | 83,5 % | – | – | 31,4 % | 63,1 % | 17,8 % | 42,7 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 21,8 % | – | – | −100 % | −87 % | −35,7 % | 74,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −14,9 % | 3,6 % | 28,8 % | −31,1 % | −18,2 % | 8,2 % | 90 % | 56,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 4 534 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −19 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −19 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 tkr | −41 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 128 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −19 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 78 tkr | 98 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 78 tkr | 98 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 47 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
ANIVA Medical ABHuvudarbetsställe
Folkungagatan 102 1 Tr, 116 30 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559107-3316
Registreringsdatum
3 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.