Anjiexi Holding AB
559164-5352Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
11 226 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 110 B, 113 60 Stockholm
Postadress
c/o Jessica Ahlén, Drottninggatan 110 B, 113 60 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | 49 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 6 tkr | 55 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 3 169 tkr | 3 224 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 1 706 tkr | 4 930 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 1 100 tkr | 6 030 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 65 tkr | 6 095 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 11 226 tkr | 17 321 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 22 | 83 | 21 | 21 | 12 | 17 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 73 | 942 | 28 | – | – |
| Rörelsekostnader | 24 | 22 | 156 | 963 | 48 | 12 | 17 |
| Rörelseresultat | −24 | −22 | −156 | −963 | −48 | −12 | −17 |
| Ränteintäkter och liknande | 720 | 75 | 135 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 15 | 25 | 25 | – | – |
| Finansiella poster | 11 250 | 88 | 1 256 | 2 670 | 3 217 | 18 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 226 | 65 | 1 100 | 1 706 | 3 169 | 6 | −1 |
| Resultat före skatt | 11 226 | 65 | 1 100 | 1 706 | 3 169 | 6 | −1 |
| Årets resultat | 11 226 | 65 | 1 100 | 1 706 | 3 169 | 6 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 916 | 10 875 | 2 538 | 2 559 | 1 486 | 408 | 326 |
| Anläggningstillgångar | 10 916 | 10 875 | 2 538 | 2 559 | 1 486 | 408 | 326 |
| Kortfristiga placeringar | 2 000 | 2 000 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 11 974 | 2 265 | 5 612 | 4 566 | 2 347 | 231 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 13 974 | 4 265 | 5 612 | 4 566 | 2 347 | 231 | 24 |
| Summa tillgångar | 24 890 | 15 140 | 8 150 | 7 125 | 3 833 | 639 | 350 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 045 | 5 980 | 4 880 | 3 174 | 5 | −1 | – |
| Fritt eget kapital | 17 271 | 6 045 | 5 980 | 4 880 | 3 174 | 5 | −1 |
| Eget kapital | 17 321 | 6 095 | 6 030 | 4 930 | 3 224 | 55 | 49 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 209 | 209 | 209 | – |
| Kortfristiga skulder | 7 569 | 9 045 | 2 120 | 1 986 | 400 | 375 | 301 |
| Summa eget kapital och skulder | 24 890 | 15 140 | 8 150 | 7 125 | 3 833 | 639 | 350 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,6 % | 40,3 % | 74 % | 69,2 % | 84,1 % | 8,6 % | 14,1 % |
| Kassalikviditet | 185 % | 47 % | 265 % | 230 % | 587 % | 62 % | 8 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 64,8 % | 1,1 % | 18,2 % | 34,6 % | 98,3 % | 10,4 % | −1,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 916 tkr | 10 875 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 10 916 tkr | 10 875 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 41 tkr | 8 337 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 11 226 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 226 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −65 tkr | −1 100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 65 tkr | 1 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 17 321 tkr | 6 095 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 226 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 17 271 tkr | 6 045 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 17 271 tkr | 6 045 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 551 tkr | 9 028 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 10 530 tkr | 15 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 3 juli 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Anjiexi Holding ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 110 B, 113 60 Stockholm
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559164-5352
Registreringsdatum
3 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.