Anna-Maria Micael Larsson Förvaltning & Konsulting AB
556830-3472Aktiebolagreg. 2010
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
841 tkr
Resultat efter fin. poster
1 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lavegatan 10, 724 82 Västerås
Postadress
Lavegatan 10, 724 82 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att sälja konsult tid inom området sjukvård samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också driva verksamhet inom området medicinteknisk utrustning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 035 tkr | 475 tkr | 271 tkr |
| 2021 | 2 986 tkr | 158 tkr | 394 tkr |
| 2022 | 2 866 tkr | 276 tkr | 612 tkr |
| 2023 | 2 095 tkr | 24 tkr | 588 tkr |
| 2024 | 1 556 tkr | 16 tkr | 596 tkr |
| 2025 | 841 tkr | 1 tkr | 475 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 0,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −45,9 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 841 | 1 556 | 2 095 | 2 866 | 2 986 | 3 035 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 17 | −225 | 3 |
| Rörelseintäkter | 841 | 1 557 | 2 095 | 2 883 | 2 761 | 3 038 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 5 | 21 | 0 | 118 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 228 | 299 | 609 | 307 | 334 | 283 |
| Personalkostnader | 605 | 1 235 | 1 429 | 2 253 | 2 116 | 2 252 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 10 | 41 | 14 | 0 |
| Rörelsekostnader | 841 | 1 540 | 2 068 | 2 601 | 2 583 | 2 536 |
| Rörelseresultat | 0 | 17 | 27 | 282 | 178 | 502 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 5 | 3 | 6 | 19 | 28 |
| Finansiella poster | 1 | −1 | −3 | −6 | −19 | −28 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 16 | 24 | 276 | 158 | 475 |
| Resultat före skatt | 1 | 16 | 24 | 276 | 158 | 475 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 6 | 59 | 35 | 105 |
| Årets resultat | 1 | 12 | 18 | 217 | 124 | 370 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 10 | 52 | 71 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 727 | 727 | 727 | 707 | 507 | 407 |
| Anläggningstillgångar | 727 | 727 | 727 | 718 | 559 | 478 |
| Kundfordringar | 82 | 153 | 269 | 189 | 492 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 246 | 256 | 382 | 293 | 606 | 340 |
| Kassa och bank | 360 | 484 | 498 | 541 | 381 | 606 |
| Omsättningstillgångar | 606 | 740 | 880 | 834 | 987 | 946 |
| Summa tillgångar | 1 333 | 1 467 | 1 607 | 1 552 | 1 546 | 1 424 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 424 | 534 | 520 | 344 | 221 | −149 |
| Fritt eget kapital | 425 | 546 | 538 | 562 | 344 | 221 |
| Eget kapital | 475 | 596 | 588 | 612 | 394 | 271 |
| Avsättningar | 727 | 727 | 727 | 707 | 507 | 407 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 200 | 434 |
| Leverantörsskulder | 53 | 44 | 18 | 30 | 43 | 22 |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 0 | – | 0 | 36 |
| Kortfristiga skulder | 131 | 144 | 292 | 233 | 444 | 312 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 333 | 1 467 | 1 607 | 1 552 | 1 546 | 1 424 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,6 % | 40,6 % | 36,6 % | 39,4 % | 25,5 % | 19 % |
| Kassalikviditet | 463 % | 515 % | 302 % | 358 % | 222 % | 303 % |
| Rörelsemarginal | 0 % | 1,1 % | 1,3 % | 9,8 % | 5,9 % | 16,6 % |
| Vinstmarginal | 0,1 % | 1 % | 1,1 % | 9,6 % | 5,3 % | 15,7 % |
| Omsättningstillväxt | −45,9 % | −25,7 % | −26,9 % | −4 % | −1,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 2 % | 3 % | 35,5 % | 31,4 % | 136,5 % |
| Omsättning per anställd | 841 tkr | 778 tkr | 698 tkr | 955 tkr | 995 tkr | 1 517 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 727 tkr | 727 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 727 tkr | 727 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 737 | 12 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,002 | 0,026 |
| Avkastning sysselsatt kapital | 0,002 | 0,035 |
| Avkastning totalt kapital | 0,001 | 0,014 |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 727 tkr | 727 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 737 | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 122 tkr | – |
| Forslag disposition | 425 tkr | 546 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 425 tkr | 546 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 126 tkr | 74 tkr |
| Kassalikviditet | 4,628 | 5,149 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 66 tkr | 66 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 66 tkr | 66 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 38 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 77 tkr | 95 tkr |
| Rorelsemarginal | – | 0,011 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 146 | 1 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Anna-Maria Micael Larsson Förvaltning & Konsulting ABHuvudarbetsställe
Lavegatan 10, 724 82 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556830-3472
Registreringsdatum
8 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Övriga registrerade namn
2 st
- AML Bemanning – särskilt företagsnamn, registrerat 11 oktober 2016. För den del av verksamheten som avser bemanningstjänster riktad mot sjukvården.
- Easy2Cath – särskilt företagsnamn, registrerat 5 oktober 2018. För den del av verksamheten som avser utveckling och försäljning av kateteriseringsutrustning samt därmed relaterad utbildnings- verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.