swereg

Anna Solberg Art AB

559360-8499Aktiebolagreg. 2022

Kultur & nöje
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kungsbacka, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

33 tkr

−14 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−193 tkr

+38 % mot föregående år

Soliditet

82 %

−3,7 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Valhallsvägen 3, 434 31 Kungsbacka

Postadress

c/o Solberg Carsjö, Valhallsvägen 3, 434 31 Kungsbacka

Verksamhetsbeskrivning

Försäljning av egenproducerad konst, galleri och transport.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
202217 tkr−203 tkr22 tkr
202363 tkr−217 tkr55 tkr
202439 tkr−309 tkr106 tkr
202533 tkr−193 tkr73 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 82 % – branschmedian 72 %

Vinstmarginal −578,4 % – branschmedian 12 %

Omsättningstillväxt −13,8 % – branschmedian −2 %

Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning33396317
Förändring av lager−13–––
Rörelseintäkter21396317
Övriga externa kostnader200204266217
Av- och nedskrivningar1414143
Rörelsekostnader214218280220
Rörelseresultat−193−180−217−203
Ränteintäkter och liknande000–
Räntekostnader och liknande–––0
Finansiella poster0−1290−0
Resultat efter finansiella poster−193−309−217−203
Resultat före skatt−193−309−217−203
Årets resultat−193−309−217−203

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar25486267
Finansiella anläggningstillgångar282815328
Anläggningstillgångar527521594
Varulager19313131
Kortfristiga fordringar1717378
Kassa och bank10103
Omsättningstillgångar374944112
Summa tillgångar89124259207
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat241390247200
Fritt eget kapital488130−3
Eget kapital731065522
Långfristiga skulder–––125
Kortfristiga skulder161820460
Summa eget kapital och skulder89124259207

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet82 %85,7 %21,4 %10,7 %
Kassalikviditet113 %98 %6 %136 %
Rörelsemarginal−578,4 %−463,9 %−344,3 %−1 180 %
Vinstmarginal−578,4 %−798 %−343,8 %−1 180,1 %
Omsättningstillväxt−13,8 %−38,5 %266,3 %–
Avkastning på eget kapital−264,3 %−291 %−390,4 %−920,2 %
Omsättning per anställd––––
Övriga poster i årsredovisningen (35)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar28 tkr28 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden28 tkr28 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav–0
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden–0
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar–129 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop–4 tkr
Arets resultat eget kapital−193 tkr−309 tkr
Eventual forpliktelser00
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−193 tkr−309 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning309 tkr217 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−309 tkr−217 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott160 tkr360 tkr
Forandring eget kapital totalt73 tkr106 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−193 tkr−309 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott160 tkr360 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet09 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden010 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar0792
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar10 tkr–
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar0396
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar792–
Forslag disposition48 tkr81 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning48 tkr81 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter9 tkr9 tkr
Inventarier verktyg installationer25 tkr38 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden69 tkr69 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar44 tkr31 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar14 tkr14 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror19 tkr31 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga9 tkr8 tkr
Ovriga kortfristiga skulder1 tkr3 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar0−129 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter15 tkr15 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 17 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Anna Solberg Art ABHuvudarbetsställe

    Valhallsvägen 3, 434 31 Kungsbacka

    Kultur & nöje

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559360-8499

Registreringsdatum

17 januari 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kungsbacka, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Kultur & nöje

  • SNI 90.120 – Bildkonst

Övriga registrerade namn

1 st

  • Kungsbacka Konstsalong – särskilt företagsnamn, registrerat 20 februari 2023. För den del av verksamheten som avser galleriverksamhet.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler