swereg

Annika Wassberg AB

559287-5636Aktiebolagreg. 2020

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kristianstad, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

870 tkr

+26 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

395 tkr

−27 % mot föregående år

Soliditet

77 %

+9,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Katrinas Väg 11, 291 63 Kristianstad

Postadress

Katrinas Väg 11, 291 63 Kristianstad

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom vård och omsorg med fokus på sexuella övergrepp och problembeteenden samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021567 tkr306 tkr141 tkr
2022815 tkr455 tkr377 tkr
2023675 tkr242 tkr475 tkr
2024688 tkr543 tkr419 tkr
2025870 tkr395 tkr440 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76,7 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 45,4 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 26,5 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning870688675815567
Övriga rörelseintäkter0253–––
Rörelseintäkter870941675815567
Övriga externa kostnader3061851057988
Personalkostnader1778917811667
Av- och nedskrivningar011014714783
Rörelsekostnader483385430342238
Rörelseresultat386556245474329
Ränteintäkter och liknande14040–
Räntekostnader och liknande51621178
Finansiella poster9−13−3−19−23
Resultat efter finansiella poster395543242455306
Bokslutsdispositioner0−4643−2−154
Resultat före skatt395497285453152
Skatt på årets resultat83103626636
Årets resultat312393223387116

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar00358505652
Finansiella anläggningstillgångar153446137123105
Anläggningstillgångar153446495628757
Kundfordringar751813412499
Kortfristiga fordringar25922113415499
Kassa och bank32814330816854
Omsättningstillgångar586365442321153
Summa tillgångar739811937949910
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat1040227−34–
Fritt eget kapital415394450352116
Eget kapital440419475377141
Obeskattade reserver160160114156154
Långfristiga skulder548142232564
Leverantörsskulder2302–
Skatteskulder48616137−2
Kortfristiga skulder13418520618451
Summa eget kapital och skulder739811937949910

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11111
Föreslagen utdelning (tkr)300290150125–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet76,7 %67,3 %60,3 %52,8 %28,9 %
Kassalikviditet438 %197 %214 %175 %300 %
Rörelsemarginal44,4 %80,9 %36,3 %58,1 %58 %
Vinstmarginal45,4 %78,9 %35,9 %55,8 %54 %
Omsättningstillväxt26,5 %1,9 %−17,2 %43,7 %–
Avkastning på eget kapital70,8 %94 %46,9 %102,4 %82,3 %
Omsättning per anställd870 tkr688 tkr675 tkr815 tkr567 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar–0
Andra langfristiga fordringar153 tkr446 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden0140 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar140 tkr–
Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar03 tkr
Andra langfristiga fordringar nedskrivningar00
Arets resultat eget kapital312 tkr393 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat312 tkr393 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−393 tkr−223 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning393 tkr223 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning290 tkr450 tkr
Forandring eget kapital totalt440 tkr419 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat312 tkr393 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning290 tkr450 tkr
Forandring overavskrivningar0114 tkr
Forandring periodiseringsfond0−160 tkr
Forslag disposition415 tkr394 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning115 tkr104 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter184 tkr184 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden00
Inventarier verktyg installationer avskrivningar00
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–735 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–377 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar0−3 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga020 tkr
Ovriga kortfristiga skulder75 tkr21 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut090 tkr
Ovriga langfristiga skulder5 tkr3 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut045 tkr
Periodiseringsfonder160 tkr160 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter10 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 4 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Annika Wassberg ABHuvudarbetsställe

    Katrinas Väg 11, 291 63 Kristianstad

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559287-5636

Registreringsdatum

4 december 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kristianstad, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler